REKLAMA

Prezydent: Senat to symbol wolnej, suwerennej i niepodległej Polski

  • Autor: PAP
  • 12 listopada 2015 17:37
Prezydent: Senat to symbol wolnej, suwerennej i niepodległej Polski Andrzej Duda (fot. Facebook)

Senat jest symbolem wolnej, suwerennej i niepodległej Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając pierwsze posiedzenie Senatu IX kadencji. Podkreślił, że prace w Senacie to często ostatnia szansa na poprawienie błędów popełnionych w czasie prac sejmowych.

Prezydent, podobnie jak wcześniej w czwartek w Sejmie, podziękował Polakom za udział w wyborach, które są - jak mówił - "najważniejszym aktem w demokracji". Duda dziękował też Państwowej Komisji Wyborczej za sprawne przeprowadzenie wyborów i ogłoszenie ich wyników. Według prezydenta "to przywraca wielu ludziom wiarę w to, że demokracja w Polsce jest prawdziwa".

"Myślę, że na dojrzałą już w zasadzie demokrację w naszym kraju wskazuje także wynik tych wyborów; wynik niespodziewany, który odwrócił scenę polityczną, także tutaj w Senacie. Dziś jedno ugrupowanie, PiS, i Zjednoczona Prawica, zdobyły większość i Sejmie i w Senacie, większość samodzielną pozwalającą na przyjęcie każdej uchwały" - powiedział prezydent.

Podkreślił, że jest to przede wszystkim wielka odpowiedzialność za to, czy umowa ze społeczeństwem, która została w czasie kampanii wyborczej podjęta, zostanie zrealizowana.

Andrzej Duda podkreślił, że Senat jest niezwykle ważną izbą parlamentu, także symboliczną. Jak mówił, to jedna z najstarszych instytucji ustrojowych w państwie polskim. "Ale zarazem na przestrzeni dziejów było tak, że ilekroć byliśmy napadani, ilekroć nie byliśmy państwem prawdziwie wolnym, niepodległym suwerennym, tyle razy w tym właśnie czasie, Senat był likwidowany" - mówił.

"Senat jest w istotnym aspekcie symbolem wolnej, suwerennej i niepodległej Polski" - oświadczył prezydent.

Zaznaczył przy tym, że Senat odgrywa też niezwykle istotną rolę nie tylko symboliczną. "To jest izba refleksji i to bardzo poważnej refleksji nad tym, co właśnie zrobił Sejm, to jest ostatnia szansa na to, aby czasem poprawić błędy, które w toku prac sejmowych, różnego rodzaju batalii pojawiają się" - powiedział Andrzej Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA