REKLAMA

Prezydent skierował do Sejmu projekty ws. wieku emerytalnego i kwoty wolnej

 • Autor: PAP/em
 • 30 listopada 2015 19:53
Prezydent skierował do Sejmu projekty ws. wieku emerytalnego i kwoty wolnej Prezydent Andrzej Duda (fot. prezydent.pl)

Pierwszy projekt skierowany do Sejmu przewiduje podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku, drugi przywrócenie wieku emerytalnego: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Zasadniczą propozycją zawartą w projekcie zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest przywrócenie wieku emerytalnego obowiązującego w Polsce do końca 2012 r.

"Wiek przechodzenia na emeryturę będzie więc zróżnicowany ze względu na płeć i będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn" - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Podkreślono, że zmiany te obejmą osoby objęte powszechnym systemem emerytalnym (ZUS) oraz rolników (KRUS).

Z kolei podstawowym celem projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania z 3 091 zł do 8 002 zł - podała Kancelaria Prezydenta. Jak uzasadniono, w obowiązującym stanie prawnym kwota wolna od podatku jest niedostosowana do realiów społeczno-gospodarczych, na co zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 28 października 2015 r.

"Podwyższenie kwoty wolnej do 8 002 zł w sposób istotny poprawi sytuację ekonomiczną osób uzyskujących dochody na poziomie uznawanym za minimum socjalne. Podatkiem nie będą bowiem obciążone dochody niezbędne do biologicznego i psychofizycznego rozwoju człowieka, a także część dochodów koniecznych dla wychowania potomstwa oraz utrzymania więzi społecznych" - czytamy w komunikacie prezydenckiej kancelarii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Chachar 2015-11-30 23:48:00
  Panie Prezydencie, proszę ubrać czerwony kubraczek i czerwoną czapeczkę. W nocy z 5 na 6 grudnia Św. Mikołaj przynosi prezenty grzecznym wyborcom PiS czyli Pana Partii. Coż za piękna koordynacja - gratulacje!!
 • Państwo teoretyczne! 2015-11-30 20:21:23
  Ok! Skąd środki finansowe na rewolucje w sektorze finansowym Państwa? Ostatnio głośno się mówi o odzyskanych dziełach sztuki skradzionych na przełomie II wojny światowej z Państwowych zasobów muzealnych, czy środki finansowe mają pochodzić z licytacji(sprzedaży w prywatne ręce) Naszych dóbr Narodowych-Skandal!
 • Jean 2015-11-30 20:09:01
  Wreszcie. W Belgii kwota wolna od podatku to 10.000 tysiecy euroREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA