REKLAMA

Prezydent: Tylko na prawdzie jesteśmy w stanie zbudować dobre relacje

  • Autor: PAP/AT
  • 28 września 2017 12:14
Prezydent: Tylko na prawdzie jesteśmy w stanie zbudować dobre relacje Nie ma tematów o których zapominamy - powiedział prezydent (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

Mamy trudne tematy z naszymi sąsiadami, ale tylko na prawdzie, wyciągając wnioski nawet z najbardziej dramatycznych momentów naszej historii, jesteśmy w stanie zbudować na przyszłość dobre relacje - powiedział prezydent Andrzej Duda.mutex/ocfipreoqyfb/mutex

Jak zaznaczył prezydent Duda podczas otwarcia międzynarodowej konferencji "Operacja polska NKWD 1937-1938", wszystko co spotkało Polaków ze strony Związku Sowieckiego, doprowadziło "do śmierci setek tysięcy, milionów naszych rodaków, do cierpienia, zniszczenia rodzin, zniszczenia w dużym stopniu polskiej kultury, która tam była".

Według prezydenta trzeba o tym mówić szczególnie w kontekście przypadającego w 2018r. roku stulecia niepodległości; tematu, który oznacza mówienie "o Rzeczpospolitej, oznacza upamiętnienie bohaterów i intensywną dyskusję na temat naszej historii i tego, co z niej dla nas i dla polskiego państwa wynika". "Na czym polega budowanie silnego państwa - jaki jest jego fundament, co musi być spełnione abyśmy mogli mówić, że kładzione są silne podwaliny, czy wzmacniane są podwaliny państwa, które ma w założeniu dzięki temu być państwem silnym" - mówił Duda.

"Te podwaliny oznaczają na pewno pamięć historyczną; nie ma tematów - choćby były najtrudniejsze - o których nie mówimy, o których zapominamy, które pomijamy, pozostawiamy. Mamy trudne tematy z naszymi sąsiadami, ale tylko (...) na prawdzie, wyciągając wnioski nawet z najbardziej dramatycznych momentów naszej historii, jesteśmy w stanie zbudować na przyszłość dobre relacje" - podkreślił prezydent.

Jak dodał, w odniesieniu do zbrodni ludobójstwa "niech choćby namiastką kary będzie to, że zostali wskazani sprawcy i jest ona udokumentowana, opisana, zbadana, wyjaśniona, pokazana". "Nie po to, żeby się mścić, budować mur pomiędzy narodami, ale po to, by mówić: wyciągnijmy wnioski z tej trudnej historii, pamiętajmy o tym po to, żeby nigdy nikomu już coś takiego do głowy nie przyszło" - zaznaczył.

Wydarzenie organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej, Kancelarię Prezydenta RP i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia odbywa się w dniach 28-29 września w Belwederze. Konferencja ma na celu przypomnienie okoliczności tzw. operacji polskiej NKWD, w wyniku której w latach 1937-38 na terenie ZSRS zamordowano co najmniej 111 tys. Polaków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA