REKLAMA

Prezydent uczestniczył w ceremonii przekazania Polsce pojazdu pancernego z II wojny światowej

  • Autor: PAP/JS
  • 21 września 2016 19:48
Prezydent uczestniczył w ceremonii przekazania Polsce pojazdu pancernego z II wojny światowej Pozyskany przez Polskę w Stanach Zjednoczonych Dingo będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki Wojska Polskiego na Zachodzie, który trafi do naszego kraju. (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

• Prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku wziął udział w ceremonii przekazania stronie polskiej samochodu pancernego Dingo.
• Pojazd, który w czasie II wojny światowej był używany przez 15. Pułk Ułanów Poznańskich, trafi do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

W czasie II wojny światowej produkowane w Wielkiej Brytanii samochody pancerne Dingo stanowiły wyposażenie pułków pancernych i rozpoznawczych, w tym w I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka oraz II Korpusie gen. Władysława Andersa.

15. Pułk Ułanów Poznańskich wchodził w skład 14. Wielkopolskiej Brygady Pancernej w ramach 2. Warszawskiej Dywizji Pancernej Korpusu generała Władysława Andersa.

Samochód udało się odnaleźć m.in. dzięki pomocy dyrektora Polish-American Museum w Port Washington na Long Island, pułkownika armii amerykańskiej w stanie spoczynku Geralda Kochana oraz Melissy John z Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: Prezydent: Mamy obowiązek strzec prawdy o zbrodniach i tragediach

W ceremonii przekazania pojazdu uczestniczył jego poprzedni właściciel John Gradomski oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP).

Pozyskany przez Polskę w Stanach Zjednoczonych Dingo będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki Wojska Polskiego na Zachodzie, który trafi do naszego kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA