REKLAMA

Prezydent udaje się do Finlandii, rozmowy m.in. o bezpieczeństwie w regionie Bałtyku

  • Autor: bad/PAP
  • 22 października 2017 16:03
Prezydent udaje się do Finlandii, rozmowy m.in. o bezpieczeństwie w regionie Bałtyku Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto we wtorek. W środę prezydenci obu krajów złożą wizytę w bazie wojskowej w Santahamina.

• Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w poniedziałek uda się do Finlandii z oficjalną wizytą.

• Jak zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, rozmowy w Helsinkach będą dotyczyły m.in. kwestii bezpieczeństwa w regionie Bałtyku.

• Jak podkreślił Szczerski, Polskę i Finlandię łączą interesy w zakresie bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

 

- Oba państwa leżą w bardzo newralgicznej części Europy, a tym samym w bardzo newralgicznej części świata" - powiedział szef gabinetu prezydenta. - Dlatego ważne jest, by dialog polityczny na najwyższym szczeblu utrzymywać - zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto we wtorek. W środę prezydenci obu krajów złożą wizytę w bazie wojskowej w Santahamina. - Finlandia jest znana również z wysokiej jakości armii pod względem zdolności bojowej, ale także technicznym. Rozwój armii fińskiej jest bardzo wysoki, więc też będzie rozmowa dotycząca kwestii wspólnej troski o bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego i naszej części Europy - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Dodał, że choć Finlandia nie jest członkiem NATO, pozostaje ważnym partnerem Sojuszu w ramach układu bezpieczeństwa w naszej części świata.

Według Szczerskiego rozmowy prezydentów Polski i Finlandii dotyczyć będą także bezpieczeństwa energetycznego w regionie Morza Bałtyckiego. - Wiadomo, że projekty takie jak Nord Stream 1 i 2 mają ogromny, negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne całego regionu, a także w ogóle na bezpieczeństwo szeroko rozumiane regionu Morza Bałtyckiego - mówił.

Wizyta ma także wymiar gospodarczy. Szczerski zapowiedział, że do Finlandii udadzą się wraz z prezydentem młodzi polscy przedsiębiorcy w dziedzinie nowoczesnych technologii, którzy w ramach organizowanego przez Pałac Prezydencki konkursu otrzymali od głowy państwa specjalne paszporty uprawniające do udziału w jednej zagranicznej misji gospodarczej.

Przedstawicele polskich startupów towarzyszący prezydentowi Dudzie w Helsinkach będą uczestniczyć w seminarium na uniwersytecie Aalto, gdzie będą mieli okazję spotkania z autorami fińskich pomysłów w dziedzinie innowacyjności. "To miejsce zwane jest sauną startupów, tam młodzi przedsiębiorcy mogą przetestować swoje projekty, swoje pomysły" - mówił szef gabinetu prezydenta. - Liczymy na liczne i owocne kontakty polskich przedsiębiorców z fińskimi partnerami, które przyniosą później wspólne przedsięwzięcia - dodał.

Jak mówił Szczerski, wizyta będzie mieć także charakter historyczny. Jak mówił, w tym roku Finlandia obchodzi 100. rocznicę uzyskania niepodległości, w Polsce obchody przypadają w przyszłym roku. - Jest wielka historyczna symbolika łączności dwóch przywódców, którzy przynieśli niepodległość obu krajom: marszałka Mannerheima i marszałka Piłsudskiego. Oni są urodzonymi w tym samym roku ojcami niepodległości swoich narodów - powiedział.

W czasie wizyty zaplanowane jest złożenie wieńców przez polską parę prezydencką na grobie Carla Gustafa Mannerheima oraz pod Krzyżem Bohaterów.

W Helsinkach prezydent Duda spotka się również z przewodniczącą fińskiego parlamentu Marią Lohelą oraz z wicepremierem i ministrem finansów Petteri Orpo.

Przewidziany jest także udział prezydenta Polski w Forum Gospodarczym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA