REKLAMA

Prezydent USA Donald Trump w Polsce: Harmonogram wizyty

  • Autor: PAP/AT
  • 30 czerwca 2017 13:18
Prezydent USA Donald Trump w Polsce: Harmonogram wizyty Wizyta Donalda Trumpa w Polsce: jaki jest plan wizyty prezydenta USA? (Donald Trump, fot. Gino Santa Maria/Shutterstock.com)

Według źródeł dyplomatycznych program wizyty prezydenta USA Donalda Truma w Polsce to: rozmowa "w cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą, rozmowy delegacji, szczyt państw Trójmorza i przemówienie na pl. Krasińskich w Warszawie.

• 5 lipca prezydent Donald Trump odwiedzi Polskę.

• W Warszawie będzie przebywał do 6 lipca.

• Punkty wizyty prezydenta to: rozmowa "w cztery oczy" z prezydentem Dudą, rozmowy delegacji, szczyt państw Trójmorza i przemówienie na pl. Krasińskich w Warszawie.

• Jeśli uda się przeprowadzić jakąś krótką rozmowę premier Beaty Szydło z Donaldem Trumpem, to będzie miło, ale to nie jest konieczne - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Bochenek pytany w rp.pl, czy wie coś o spotkaniu premier Szydło z prezydentem Stanów Zjednoczonych, który w przyszłym tygodniu złoży wizytę w Warszawie, odpowiedział, że Trump przyjeżdża do Polski na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.

"I to jest ten format, w którym spotkanie się na pewno odbędzie, czyli głowa państwa spotka się z głową państwa - prezydent spotka się z prezydentem. Takie są reguły dyplomacji, które obowiązują na całym świecie" - powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że jeżeli "uda się przeprowadzić jakąś krótką rozmowę na marginesie, to oczywiście będzie miło, ale to nie jest konieczne".

"Pan prezydent Andrzej Duda też wywodzi się z określonego środowiska politycznego, realizuje program również w zakresie polityki międzynarodowej bliski programowi rządu Beaty Szydło" - podkreślił Bochenek.

Rzecznik rządu zwrócił również uwagę na to, że prezydent Trump będzie w Polsce kilkanaście godzin. "Należy to przede wszystkim docenić, że w trakcie swojej wizyty w Europie zdecydował się odbyć spotkanie właśnie tutaj w Polsce" - zaznaczył.

Bochenek podkreślił, że prezydent USA w trakcie wizyty w Polsce spotka się także szefami 12 państw Trójmorza.

"To właśnie pokazuje dzisiaj, jaka jest pozycja Polski na arenie międzynarodowej, jak bardzo znaczącym partnerem i punktem odniesienia dla Ameryki jest Polska" - ocenił rzecznik rządu.

Prezydent Stanów Zjednoczonych odwiedzi Polskę w przyszłym tygodniu. W Warszawie będzie przebywał od 5 lipca wieczorem do 6 lipca. Według źródeł dyplomatycznych punkty wizyty prezydenta USA to: rozmowa "w cztery oczy" 6 lipca rano z prezydentem Dudą, potem rozmowy delegacji, szczyt państw Trójmorza i przemówienie na pl. Krasińskich.

Podczas wizyty w Warszawie Donald Trump spotka się także z prezesem PiS. Do spotkania ma dojść w warszawskim hotelu Marriot, rano 6 lipca. W spotkaniu oprócz Kaczyńskiego i Trumpa weźmie też udział tłumacz.

Dopiero po spotkaniu z Kaczyńskim Trump uda się na rozmowy z Andrzejem Dudą. Na rozmowach polskiego prezydenta z amerykańskim obecni będą też liderzy krajów szczytu Trójmorza.

O godz. 13.00 Donald Trump wygłosi przemówienie przed pomnikiem Powstania Warszawskiego przy placu Krasińskich w Warszawie.

Rzecznik rządy pytany, czy politycy opozycji będą mogli spotkać się z prezydentem USA rzecznik rządu odpowiedział, że wydarzenia związane z wizytą Donalda Trumpa w Polsce organizuje ambasada amerykańska.

"Spotkania są otwarte, jeżeli politycy opozycji będą zainteresowani, będą chcieli spotkać się z amerykańskim prezydentem, jak najbardziej będą mogli to zrobić" - stwierdził Bochenek.

Dopytywany, czy politycy opozycji mogą przyjść jak każdy obywatel odpowiedział: "każdy może przyjść na spotkanie, spotkanie jest otwarte, zapraszamy również polityków opozycji, z PO, Nowoczesnej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • trzeźwy obserwator 2017-07-03 08:50:18
    Do grazyna bursztynowicz: Przed Trybunałem Stanu i to już niedługo staną mam nadzieję ci, którzy przez ostatnie 8 lat kręcili "wałki" związane z prywatyzacją polskich kamienic. Serdecznie pozdrawiam i życzę nieco więcej trzeźwego spojrzenia na otaczająca nas rzeczywistość.
  • grazyna bursztynowicz 2017-07-02 12:46:41
    caly rzad powinien stanac przed trybynalam stanu.za podzielenie polakow na lepszych i gorszych,za wszystkie nietrafione reformy.za koszty jakie poniesie spoleczenstwo przy tych wszystkich reformach.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA