REKLAMA

Prezydent USA w Polsce, Matthew Tyrmand: Wizyta Donalda Trumpa ma wymiar symboliczny

 • Autor: PAP/AT
 • 03 lipca 2017 07:43
Prezydent USA w Polsce, Matthew Tyrmand: Wizyta Donalda Trumpa ma wymiar symboliczny Prezydent Donald Trump przyjedzie do Polski 5 lipca (Donald Trump, fot.flickr.com/ Gage Skidmore)

Wizyta w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa ma wymiar symboliczny i pokazuje, że administracja Białego Domu rozumie sytuację, specyfikę i problemy Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział komentator polityczny i ekonomista Matthew Tyrmand.

Tyrmand zwraca uwagę na podobieństwa między tym, co się działo podczas ostatniej kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych, a wydarzeniami w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie doszło do zwycięstw wyborczych sił konserwatywnych, które kontestowały dotychczasowe ówczesny porządek polityczny.

"Ludzie chcieli odzyskać suwerenność, nie chcieli być rządzeni przez niekompetentne, globalne elity biurokratów i technokratów. W Polsce i Europie Środkowej doszło do sprzeciwu wobec Brukseli i Unii Europejskiej, gdzie mechanizmy kontroli tworzą odległy biurokratyczny reżim. Polacy, szczególnie po wybraniu centroprawicowego rządu, czuli że trzeba temu się przeciwstawić. Podobnie było w USA" - komentował Tyrmand.

Dodał, że politykę centralnego zarządzania prowadził poprzedni prezydent USA Barack Obama, za którego rządów większość decyzji zapadała w Waszyngtonie. Podobnie było w innych częściach świata - podkreślił.

Czytaj też: Prezydent USA Donald Trump w Polsce: Harmonogram wizyty

"Podobną sytuację mieliśmy w Londynie z Brexitem. Zarówno biznes, jak i przedsiębiorcy i obywatele, którzy uważali, że polityka migracyjna Brukseli była zła dla Wielkiej Brytanii. To oni dążyli do Brexitu i przekroczyli masę krytyczną osiągając większość (w referendum - red.), ponieważ sprawy miały się tak źle" - powiedział Tyrmand.

Podkreślił jednocześnie, że w otoczeniu Trumpa są osoby, które dobrze rozumieją sytuację w naszej części świata.

"Mamy tu mocną symbolikę ponieważ dla USA i Waszyngtonu wybór na cel wizyty Europy Środkowo-Wschodniej oznacza: wiemy, jaka jest wasza historia, rozumiemy waszą kulturę, potrzebę zachowania suwerenności i przeszłość jako państw komunistycznych, które nie chcą być rządzone przez niekompetentnych biurokratów, którzy w sposób faszystowski nadużywają władzy, nie mając do tego demokratycznego mandatu" - podsumował Tyrmand.

Prezydent Trump przyjedzie do Polski 5 lipca. Następnego dnia będzie w Warszawie gościem szczytu państw Trójmorza. Wezmą w nim udział przywódcy państw Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej, którzy mają m.in. podjąć rozmowy o współpracy transatlantyckiej w dziedzinie inwestycji rozwojowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • krzysztof 2017-07-03 16:56:55
  No, bardzo symboliczny - przyjeżdża człowiek o dziwnych powiązaniach z agenturą moskiewską, spotkać się z rządem, którego ważny minister obrony, też jest podejrzany o dziwne powiązania z Putimowską agenturą
 • :-) 2017-07-03 13:41:20
  Trump przyjeżdża do Polski na kilka godzin żeby dać prztyczka Niemcom i Francuzom, którzy go krytykują za wyjście z pakietu klimatycznego, podobnie jak PIS za łamani demokracji. Takie spotkanie trucia z bezprawiem w imię wspólnych interesów.
 • drukarz 2017-07-03 12:50:14
  Bardzo mądra i trafna wypowiedź tego polityka. Brawo dla portalu, że ją wydrukował i mam nadzieję, nie zmanipulował.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA