REKLAMA

Prezydent: W czwartek z premierem Szwecji m.in. o Nord Stream 2 i Ukrainie

  • Autor: PAP/JS
  • 30 listopada 2016 21:16
Prezydent: W czwartek z premierem Szwecji m.in. o Nord Stream 2 i Ukrainie Prezydent Andrzej Duda (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

Prezydent Andrzej Duda, który od wtorku (29 listopada) składa w Szwecji oficjalną wizytę, zapowiedział, że podczas spotkania z premierem Stefanem Loefvenem będzie rozmawiał m.in. na temat Brexitu, sytuacji na Ukrainie i bezpieczeństwa energetycznego, w tym Nord Stream 2.

Do spotkania prezydenta Dudy i premiera Loefvena dojdzie w czwartek (1 grudnia) rano. "Będziemy rozmawiali o najważniejszych sprawach europejskich, ale w perspektywie globalnej; o kwestiach bezpieczeństwa. Będziemy rozmawiali także o współpracy militarnej" - powiedział Duda w środę polskim dziennikarzom.

Dodał, że o współpracy militarnej rozmawiał także w środę z przedstawicielami szwedzkich firm. "Tutaj też są wspólne pola, na których ta współpraca jest możliwa, i mam nadzieję, że będzie realizowana, ale jutro będę jeszcze na pewno na ten temat rozmawiał z panem premierem" - zaznaczył.

Jak mówił, podczas spotkania z szefem szwedzkiego rządu poruszy kwestie Brexitu, sytuacji na Ukrainie oraz współpracy w ramach NATO, w tym realizacji postanowień szczytu w Warszawie. Zaznaczył, że choć Szwecja nie jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, to blisko z nim współpracuje, a premier Szwecji brał udział w lipcowym szczycie NATO w Warszawie.

Czytaj też: Duda: Pojednanie między narodami polskim a ukraińskim w oparciu o prawdę historyczną

Duda zapowiedział, że z premierem Szwecji będzie też dyskutował o bezpieczeństwie energetycznym, w tym inwestycji rosyjskiego Gazpromu w gazociąg Nord Stream 2. "Największe potencjalne zagrożenie ta inwestycja stwarza dla Ukrainy, chociaż dla nas też nie jest obojętna, bo to jest kwestia równowagi energetycznej w Europie, dywersyfikacji dostaw, całościowej polityki energetycznej UE, a wiec i solidarności energetycznej UE" - mówił. Zaznaczył, że inwestycja ta nie jest też obojętna dla ekologii Morza Bałtyckiego, co zarówno dla Szwecji, jak i Polski ma znaczenie.

Podczas spotkania z mediami prezydent podsumował dotychczasowy pobyt w Szwecji. Nawiązał do polsko-szwedzkiego seminarium na temat innowacyjności, w którym wziął udział w środę przed południem. Jak mówił, spotkał się też z przedstawicielami największych szwedzkich firm, które inwestują w Polsce i tworzą miejsca pracy, m.in. z przedstawicielami Ericssona, Saaba i Volvo.

"Rozmawialiśmy o nowoczesnych technologiach, o polskich start-upach, o zaangażowaniu młodych polskich inżynierów w rozwój centrów informacyjnych" - powiedział Duda polskim dziennikarzom.

Jak mówił, od potencjalnych inwestorów, którzy chcą rozwijać działalność w Polsce, usłyszał deklarację, że chcą oni inwestować także w rozwój nowych technologii. "Byli zainteresowani kontaktami z polskimi start-upami. Zresztą przedstawiciele tych start-upów są tutaj ze mną w Szwecji" - powiedział prezydent.

Po południu prezydent odwiedził Ericsson Studio w Kista, dzielnicy Sztokholmu. Ericsson zatrudnia w Polsce około 3 tys. pracowników, ma przedstawicielstwa w 20 miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Odnosząc się do politycznego aspektu swojej wizyty w Szwecji, prezydent zaznaczył, że podczas spotkania z parą królewską i z następczynią tronu księżniczką Wiktorią, do którego doszło w środę wczesnym popołudniem, dyskutowano o kwestiach związanych z ochroną środowiska i o wdrażaniu nowoczesnych technologii w tym zakresie.

Prezydent w środę późnym popołudniem spotkał się też ze spikerem parlamentu (Riksdagu) Urbanem Ahlinem. Duda przypomniał, że Ahlin był w ostatnich dniach w Polsce; odwiedził między innymi przejście graniczne pomiędzy Polską a Ukrainą.

Prezydent zaznaczył, że tematem jego rozmów politycznych w Szwecji jest też Partnerstwo Wschodnie, które było wspólną polsko-szwedzką inicjatywą w Unii Europejskiej.

Według Dudy program ten "w dużej mierze spełnił pokładane w nim nadzieję, jeżeli chodzi o zbliżenie krajów wschodniej części Europy do UE". "Ale oczywiście trzeba dyskutować o nowych inicjatywach, dlatego że dla nas niezwykle ważne jest, by kraje leżące na Wschód od Polski, Mołdawia, Gruzja, Ukraina, zbliżały się do UE, a nie oddalały" - powiedział.

Zaznaczył, że zostały podpisane umowy stowarzyszeniowe między UE a Ukrainą, Mołdawią i Gruzją, został uruchomiony ruch bezwizowy z Mołdawią. Wyraził nadzieję, że kwestia ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą i zniesienia wiz dla Ukraińców też "zostanie domknięta".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA