REKLAMA

Prezydent w Portugalii: Polska wywiązuje się ze swoich unijnych zobowiązań

  • Autor: PAP/GP
  • 27 kwietnia 2016 16:37
Prezydent w Portugalii: Polska wywiązuje się ze swoich unijnych zobowiązań Prezydent Andrzej Duda o Syrii: Dajemy tyle, na ile nas stać, i staramy się pomagać. (fot.:twitter.com/prezydentpl)

Polska jest lojalnym i odpowiedzialnym członkiem wspólnoty europejskiej, strzeżemy granicy UE i wschodniej granicy strefy Schengen; wywiązujemy się w tym zakresie ze wszystkich naszych zobowiązań - powiedział w środę (27 kwietnia) w Lizbonie prezydent Andrzej Duda.

- Nikomu nie odmówiliśmy pomocy. Nasza granica jest otwarta, jeżeli ktoś przyjedzie do nas i będzie potrzebował naszej pomocy, tę pomoc w Polsce otrzyma zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami humanitarnymi - powiedział Duda, pytany przez dziennikarzy o kwestię przyjmowania uchodźców.

Podkreślił, że jednocześnie stoimy na stanowisku, że nikogo nie będziemy zatrzymywali czy przetrzymywali w Polsce siłą, jeśli nie popełnił żadnego przestępstwa, jeśli jest człowiekiem niewinnym.

- Jesteśmy zwolennikami całkowitego respektowania jego wolnościowych praw, również prawa do wyjazdu z Polski, jeśli będzie chciał - dodał.

Andrzej Duda zaznaczył, że z danych na kwiecień wynika, że wydatki Polski na pomoc dla Syrii wyniosły ok. 11 mln euro.

- Dajemy tyle, na ile nas stać, i staramy się pomagać. Jesteśmy gotowi do wspierania obrony granic w innych krajach, granic Unii Europejskiej - powiedział prezydent. Zaznaczył, że ta granica powinna zostać wzmocniona. -Tam, gdzie jest to potrzebne, jako państwa Unii powinniśmy pomagać tym, których granica jest zagrożona - dodał.

Przeczytaj: Prezydent otworzył w Lizbonie wystawę

- Jesteśmy entuzjastami utrzymania zasad strefy Schengen z bardzo prostej przyczyny. To jeden z największych benefitów, jakie postrzegają Polacy z obecności w Unii Europejskiej - podkreślił polski prezydent.

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa powiedział, że jego kraj pozytywnie odnosi się do możliwości przyjęcia 10 tys. uchodźców. "Niemniej na poziomie państwowym i poziomie społecznym taka liczba uchodźców nie została jeszcze przyjęta, co nie znaczy, że w przyszłości tak się nie stanie - że nie będzie zwiększać się liczba uchodźców przyjmowanych w Portugalii na zasadzie jak najbardziej legalnej i na zasadzie przestrzegania zasad spójności działań, jedności i solidarności Unii Europejskiej" - mówił de Sousa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA