REKLAMA

Prezydent w środę złoży wizytę w siedzibie Rady Europy w Strasburgu

  • Autor: PAP/JS
  • 15 listopada 2016 19:03
Prezydent w środę złoży wizytę w siedzibie Rady Europy w Strasburgu (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

• Prezydent Andrzej Duda złoży w środę (16 listopada) wizytę w siedzibie Rady Europy w Strasburgu w związku z 25-leciem członkostwa Polski w RE. 
• Duda spotka się z sekretarzem generalnym Rady Thorbjornem Jaglandem, a następnie będzie miał wystąpienie przed Komitetem Delegatów Ministrów Rady Europy.

Po spotkaniu z Komitetem Delegatów Ministrów Rady Europy odbędzie się ceremonia wręczenia daru Polski dla RE. Prezydent przekaże replikę tablic z 21 postulatami robotników strajkujących w Gdańsku w sierpniu 1980 roku. Planowane jest wystąpienie prezydenta.

Na zakończenie wizyty w Radzie Europy Duda spotka się z prezesem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Guido Raimondi.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział, że wizyta prezydenta w Strasburgu jest związana z 25. rocznicą członkostwa Polski w Radzie Europy. "W listopadzie 1991 roku Komitet Ministrów Rady Europy podjął decyzję o przyjęciu Polski do tej organizacji w efekcie uznania za w pełni demokratyczne wolnych wyborów w Polsce w 1991 roku" - zaznaczył.

Jak dodał, wystąpienie prezydenta przed Komitetem Delegatów Ministrów Rady Europy będzie dotyczyło porównania stanu spraw europejskich z 1991 roku z obecnym stanem Europy.

Minister zauważył, że 25 lat temu, kiedy Polska wstępowała do RE, "wszyscy mieli nadzieję na nową erę pokoju stabilizacji, demokracji, współpracy państw, globalizacji, tego wszystkiego, co po okresie zimnej wojny miało stanowić nadzieję na świat bez konfliktów".

Jak dodał, dzisiejsza Europa "ma w sobie wiele znaków zapytania, jest targana wieloma kryzysami i wymaga jasnego pokazania, jakie są główne przyczyny europejskiego kryzysu związanego z imigracją, z bezpieczeństwem, z konfliktami w otoczeniu Europy i w samej Europie".

"Prezydent w trakcie wystąpienia przedstawi polską i swoją wizję tego, na jakich wartościach, celach powinna się dzisiaj opierać Rada Europy" - powiedział Szczerski.

Poinformował, że Andrzej Duda podczas wizyty przekaże jako dar na stałą wystawę w siedzibie RE replikę tablic z 21 postulatami sierpniowymi "jako świadectwo wkładu Polski i Solidarności w wizję demokracji europejskiej".

Szczerski podkreślił, że demokracja europejska ma zarówno wymiar polityczny - wolność słowa, partycypacja obywateli w życiu politycznym - jak i wymiar społeczny, który wniosła ze sobą Solidarność - uwzględnia wolę ludzi i ich postulaty. Prezydencki minister dodał, że to będzie już drugi polski eksponat w stałej ekspozycji RE po kopii Konstytucji 3 maja.

Czytaj też: Rok od wyborów, szef MSZ: Nasza perswazja doprowadziła do stałej obecności wojskowej NATO

Dopytywany, że według wcześniejszych informacji prezydent miał mieć wystąpienie na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Szczerski zaznaczył, że "to była jedna opcji". "Ostatecznie sekretarz Jagland sprecyzował zaproszenie na to konkretne posiedzenie właśnie w 25-lecie decyzji Komitetu Ministrów Rady Europy o przyjęciu Polski".

Pytany, czy prezydent spodziewa się pytań dotyczących zastrzeżeń Komisji Weneckiej, która jest organem doradczym RE, dotyczących praworządności w Polsce, Szczerski zaznaczył, że Andrzej Duda jest otwarty na wszelkie tematy dyskusji z przedstawicielami instytucji działających w ramach systemu RE". Jak dodał, z Komitetem Delegatów Ministrów Rady Europy "dyskusja będzie pewnie o wszystkich elementach dotyczących funkcjonowania obecnie Rady Europy i relacji Polski z instytucjami RE".

Pytany, jak prezydent zamierza odpowiedzieć na ewentualne pytania dotyczące zastrzeżeń Komisji Weneckiej do sytuacji prawnej w Polsce, Szczerski odparł, że zaproszenie skierowane przez sekretarza generalnego RE do prezydent Dudy nie dotyczy konkretnych kwestii w relacjach Polski z RE, tylko rocznicy przystąpienia naszego kraju do Rady Europy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA