REKLAMA

Prezydent weźmie udział w obchodach Święta Konstytucji 3 maja, Dnia Flagi i święta Polonii

  • Autor: PAP/JS
  • 28 kwietnia 2017 21:38
Prezydent weźmie udział w obchodach Święta Konstytucji 3 maja, Dnia Flagi i święta Polonii (Andrzej Duda fot.prezydent.pl)

W środę w Święto Konstytucji 3 maja prezydent Andrzej Duda wręczy Ordery Orła Białego; wygłosi też przemówienie na Placu Zamkowym. Dzień Flagi 2 maja zostanie uczczony m.in. podniesieniem flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego; tego dnia prezydent spotka się też w Belwederze z Polonią.

• Obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpoczną się we wtorek, o godz. 9.30 mszą św. w intencji ojczyzny w archikatedrze p.w. św. Jana Chrzciciela; weźmie w niej udział prezydent.

•  Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie.

• Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792).

2 maja, we wtorek, prezydent weźmie udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. W środę z udziałem prezydenta odbędą się obchody Święta Konstytucji 3 Maja.

"Zapraszam wszystkich do udziału w tych uroczystościach, czy to w Warszawie, czy to każdy w swoich miastach" - mówiła w Polskim Radiu24 szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska. Zaapelowała aby 2 i 3 maja wywieszać flagi narodowe. "Pokażmy, że te barwy biało-czerwone nas łączą, że umacniają wspólnotę i cieszmy się tym wielkim świętem narodowym" - powiedziała Sadurska.

Wtorkowe obchody rozpocznie uroczyste podniesienie Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Następnie prezydent złoży wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. W południe na dziedzińcu Belwederu prezydent wręczy odznaczenia państwowe. Andrzej Duda wręczy też flagi państwowe organizacjom z kraju i polonijnym. Zaplanowano jego wystąpienie.

Prezydent przekaże też legitymacje szkolne uczniom polskiej szkoły w Londynie. Dzięki nim będą oni mieli prawo do takich samych zniżek, np. na przejazd środkami transportu publicznego, jak uczniowie szkół w kraju.

W ubiegłym roku w Dniu Polonii i Polaków za Granicą prezydent podpisał projekt nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Prezydencka inicjatywa, która została uchwalona w grudniu przez Sejm, przewiduje nadanie uprawnień do korzystania z ulgowych przejazdów dla uczniów (do ukończenia 18 roku życia) w okresie pobierania nauki języka polskiego lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim, w szkołach społecznych prowadzonych przez polonijne organizacje oświatowe, stowarzyszenia rodziców i polskie parafie zarejestrowane w bazie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

We wtorek w Dniu Polonii i Polaków za Granicą pierwsi uczniowie polskiej szkoły na obczyźnie otrzymają legitymacje uprawniające do zniżek.

"2 maja to bardzo ważny dzień dla prezydenta, bo to święto wszystkich Polaków rozsianych po całym świecie. To już drugi raz prezydent zaprasza naszych rodaków z różnych stron świata do Belwederu, by tam czcić z nimi ich święto a jednocześnie Dzień Flagi" - powiedział PAP minister w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski. Przypomniał, że Andrzej Duda obejmując urząd prezydenta zapowiedział, że chce budować wspólnotę wszystkich Polaków, bez względu na to, gdzie oni mieszkają.

Obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpoczną się we wtorek, o godz. 9.30 mszą św. w intencji ojczyzny w archikatedrze p.w. św. Jana Chrzciciela; weźmie w niej udział prezydent.

O godz. 11 na Zamku Królewskiego Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienie prezydenta. Prezydent wygłosi przemowę także podczas uroczystości, która rozpocznie się w południe na Placu Zamkowym.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792).

W miejsce wolnej elekcji wprowadzała w Polsce ustrój dziedzicznej monarchii konstytucyjnej. Religii katolickiej przyznawała pozycję uprzywilejowaną, zapewniając tolerancję dla innych wyznań. Przyjęła trójpodział władzy na: prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zachowywała też stanową strukturę społeczeństwa, otwierając jednocześnie perspektywy dalszych przekształceń ustroju. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA