REKLAMA

Prezydent weźmie udział w oficjalnych obchodach Święta Niepodległości

 • Autor: PAP/JS
 • 08 listopada 2016 16:11
Prezydent weźmie udział w oficjalnych obchodach Święta Niepodległości Po zakończeniu oficjalnych obchodów Święta Niepodległości prezydent uda się do Świdnika, gdzie weźmie udział we wspólnym z mieszkańcami tego miasta śpiewaniu pieśni patriotycznych. (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

• W piątek 11 listopada w Święto Niepodległości prezydent Andrzej Duda weźmie udział w mszy za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej oraz w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
• Prezydent wręczy też odznaczenia państwowe oraz nominację generalską dla płk. Ryszarda Kuklińskiego.

"Święto Niepodległości będzie obchodzone przez prezydenta Andrzeja Dudę według obyczaju ukształtowanego w ostatnich latach, przy czym w tym roku nowym punktem będzie udział prezydenta w otwarciu Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie" - powiedział  podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Jak zaznaczył, do tej pory msze za ojczyznę 11 listopada odbywały się w kościele Św. Krzyża. "W tym roku, po wielu latach, ta wielka budowla została zakończona i Świątynia Opatrzności Bożej, która jest wotum wdzięczności narodu za odzyskanie wolności, będzie 11 listopada otwarta z udziałem prezydenta" - mówił prezydencki minister.

Uroczystości otwarcia świątyni wybudowanej na Polach Wilanowskich w Warszawie potrwają trzy dni. Rozpoczną się właśnie 11 listopada o godz. 9 mszą świętą pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. W mszy będą uczestniczyć przedstawiciele najwyższych władz RP, oprócz prezydenta także marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier Beata Szydło.

Następnie, poinformował Kolarski, w Belwederze prezydent wręczy wysokie odznaczenia państwowe kilkunastu "obywatelom Rzeczpospolitej, którzy współtworzą niepodległą Polskę, szczególnie zasłużyli się dla wolnej Polski i mogą być wzorem dla innych".

"To będą osoby, które reprezentują różne zawody, odnoszą sukcesy na różnych polach, które przekładają się też na sukcesy wolnej Polski" - dodał minister. Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie prezydenta.

Jak poinformował, podczas tej uroczystości zostanie również wręczona nominacja generalska dla płk. Ryszarda Kuklińskiego. Akt nadania stopnia generalskiego odbierze dyrektor Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego Filip Frąckowiak. Prezydent mianował pośmiertnie - na wniosek szefa MON Antoniego Macierewicza - płk. Kuklińskiego na stopień generała brygady.

Wcześniej Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

W południe prezydent weźmie udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Planowane jest wystąpienie prezydenta. O godz. 13 rozpocznie się przemarsz pododdziałów z pl. Piłsudskiego do Muzeum Wojska Polskiego ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowy Świat i Alejami Jerozolimskimi.

Z kolei o godz. 14 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podejmie członków korpusu dyplomatycznego oraz zaproszonych gości: przedstawicieli organizacji pozarządowych, organizacji kombatanckich, młodzieżowych, a także polityków i działaczy samorządowych.

Po zakończeniu oficjalnych obchodów Święta Niepodległości prezydent uda się do Świdnika, gdzie weźmie udział we wspólnym z mieszkańcami tego miasta śpiewaniu pieśni patriotycznych.

"Pewną tradycją prezydentury Andrzej Dudy stało się już, że oficjalne obchody świąt państwowych łączy on ze wspólnym świętowaniem z rodakami. 11 listopada prezydent spotka się z mieszkańcami Świdnika, którzy organizują w swoim mieście wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych" - powiedział Kolarski.

Jak dodał, prezydent uczestnicząc w takich "obywatelskich formach świętowania", chce pokazać, że jest to znakomity przykład, jak można razem, godnie obchodzić święta państwowe, cieszyć się ze Święta Niepodległości.

Kolarski dodał, że częścią obchodów Święta Niepodległości będzie również wizyta prezydenta w środę w Sulejówku, gdzie Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Józefa Piłsudskiego. Z kolei w czwartek, w przededniu święta Niepodległości, prezydent na pl. Józefa Piłsudskiego odsłoni na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza tablicę poświęconą pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Kolarski zaznaczył, że będzie to wywiązanie się z obietnicy złożonej przez prezydenta 1 marca podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przemawiając na pl. Piłsudskiego, Andrzej Duda podkreślił wówczas, że jest to miejsce nie martyrologii, ale dumy narodu polskiego z jego bohaterów i obrońców, z których wielu nawet nie ma grobu.

Na jednym z filarów Grobu Nieznanego Żołnierza znajduje się już jedna tablica poświęcona "Żołnierzom Wyklętym", prezydent odsłonił ją 15 sierpnia, w dniu święta Wojska Polskiego. Zostało na niej upamiętnionych dziewięć wydarzeń - głównie bitwy i potyczki podziemia AK-owskiego i poakowskiego z NKWD, Armią Czerwoną, UB i Ludowym Wojskiem Polskim.

Grób Nieznanego Żołnierza powstał w 1925 r. Na filarach jego arkad znajduje się obecnie 18 tablic. Upamiętniają one pola bitew z lat 972-1683, 1768-1921 i 1939-45 oraz miejsca martyrologii narodowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA