REKLAMA

Prezydent: wiek emerytalny dla kobiet - 60, dla mężczyzn - 65 lat

 • Autor: PAP
 • 21 września 2015 10:05
Prezydent: wiek emerytalny dla kobiet - 60, dla mężczyzn - 65 lat Prezydent zaznaczył, że projekt jest realizacją oczekiwań, nie tylko tych, którzy na niego głosowali. Fot. parlamentarny.pl

Wiek emerytalny dla kobiet zostanie obniżony do 60 lat, a dla mężczyzn do 65 lat - przewiduje podpisany w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt ustawy.

Ta ustawa przywraca wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ona daje prawo do emerytury, tzn. że jeżeli ktoś osiągnie wiek emerytalny i chce zacząć pobierać emeryturę, to może to zrobić. Ale może też - jeżeli ma taką wolę, jeżeli czuje w sobie siłę i ma takie możliwości, pracować dalej, po to, żeby mieć wyższą emeryturę, żeby się nadal realizować zawodowo. Jeżeli będzie miał inne życiowe plany, jeżeli się chce zająć wnukami, czy też w zupełnie inny sposób prowadzić swoje życie, w sposób pozazawodowy, może zacząć pobierać emeryturę. To będzie jego swobodna decyzja - powiedział prezydent.

Takie są oczekiwania

Zaznaczył, że projekt jest realizacją oczekiwań, nie tylko tych, którzy na niego głosowali, ale także tych, którzy głosowali na Bronisława Komorowskiego oraz tych, którzy do wyborów nie poszli.

Ustawa uchwalona w 2012 roku podwyższyła wiek emerytalny do 67 lat i wprowadziła stopniowe zrównanie go dla kobiet i mężczyzn. Posłowie PiS, a także związkowcy z "S" i OPZZ zaskarżyli ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. W maju 2014 roku TK uznał jednak, że jest ona zgodna z ustawą zasadniczą.

Wycofanie się z tej reformy wpisał do swojego programu prezydenckiego Andrzej Duda. Pytanie, czy Polacy są "za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy", było jednym z trzech pytań, na które mieli oni odpowiadać w referendum 25 października. Do referendum nie doszło, bo Senat odrzucił wniosek Dudy w tej sprawie.

"Złożę ją również w następnej kadencji"

Jeżeli obecny parlament nie zdąży uchwalić ustawy skracającej wiek emerytalny, złożę ją również w następnej kadencji, gdy będzie już inna koalicja rządowa - zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Mam nadzieję, że ta ustawa zostanie uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu, koalicja rządząca pokazała, że potrafi uchwalać ustawy w sposób bardzo szybki, wielokrotnie pokazała to w ciągu ostatnich 8 lat, mam nadzieję, że tak samo rzetelnie będzie się mogła zająć tą ustawą" - mówił prezydent na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Jeżeli tego nie zrobi, ja się absolutnie ze swojego zobowiązania nie wycofuję, projekt ustawy zostanie złożony w następnej kadencji Sejmu, kiedy będzie nowa koalicja rządząca - dodał.

Nie ma odniesienia do okresu składkowego

W projekcie dotyczącym obniżenia wieku emerytalnego nie ma odniesienia do okresu składkowego - poinformowała dziennikarzy w poniedziałek prezydencka minister Anna Surówka-Pasek. Jak dodała, koszt tej reformy to 40 mld zł.

Pan prezydent zrealizował swoją obietnicę wyborczą, (projekt) ustawy zawiera zmiany, które dotyczą obniżenia wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn, natomiast nie ma tutaj odniesienia do okresu składkowego - powiedziała Anna Surówka-Pasek.

Jak dodała, koszt tej reformy jest szacowany na około 40 mld zł.

Jeżeli chodzi o źródła finansowania, to w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, że przejście na emeryturę jest pewnym uprawnieniem, te osoby, które będą chciały pracować, w dalszym ciągu będą mogły pracować odprowadzając składki - zaznaczyła prezydencka minister.

Jak mówiła, zgodnie z ekonomicznymi założeniami w czasie, gdy jest wysokie bezrobocie, powinno się raczej dążyć do obniżenia wieku emerytalnego, żeby zachęcić osoby, które ten wiek osiągnęły, do przechodzenia na emeryturę i tym samym aktywizować tworzenie nowych miejsc pracy, aktywizować młodych ludzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • Taxi-gsm 2015-09-22 13:01:43
  Do Jadwiga: Należy czytać ze zrozumieniem i myśleć, nie gderać, nie wymyślać faktów, jeno myśleć!
 • Jadwiga 2015-09-22 11:29:52
  Ja jestem oburzona dezinformacją ,która robia media. pierwsza informacja, która usłyszałam w mediach było,, Prezydent podpisał ustawę........,, to co znaczy ,że za 30 dni mogę złożyć wniosek do ZUS. Nie było nawet,że projekt ustawy tylko ustawę. Pokazywanie całego tego cyrku z kancelarii z podpisywaniem tego projektu to co to jest - to jest zwykłe ogłupianie ludzi. Cały czas tłuczecie temat,że kobiety maja wiek emerytalny 67 lat bez informacji ,że od 2030 roku. To,że politycy stosują nieuczciwe zagrywki , bo inaczej nigdy nie wygraja wyborów moge jeszcze zrozumieć ale media są od żetelnego ingformowania , a nie robienia ludziom wody z mózgu. Żyjemy w cywiliaji kłamstwa : kłamia reklamy , kłamią politycy , kłamią organizacje związkowe dla osiagniecia korzyści finansowych , a dlaczego media to robią i jeszcze nam wmiawiaja że to ich misja informować. Tylko,że misje pełni sie uczciwie jeżeli to faktycznie jest misja, a nie gra o kasę. Ciekawa jestem , czy szefowie w mediach rozlicza dziennikarzy za dezinformację. Bo yła dezinformacja: wczoraj wieczorem znajoma mi powiedziała ,, słyczałaś podpisał Prezydent ustawe - możesz isć na emeryturę. Niedługo kończę 60 lat i żadną emeryturę się nie wybieram , obojetnie co nie wymyśla politycy. Chyba,że mnie zmuszą, czeg wykluczyć nie można jeżeli bedzie zmieniona ustawa. Zapewnienia ustawowe może , a nie musi sanic nie warte jeżeli ktoś czycha na stanowisko - bo to jestżycie panowie politycy i pismaki.
 • mk 2015-09-22 10:45:40
  a co z równouprawnieniem ? zapomniało się Dudzie ?
 • Franek 2015-09-22 10:41:15
  Panie Adamie zrób Pan mały wysiłek i wypełnij wniosk o przyznanie Panu emerytury,poczym wyślij ten wniosek do ZUS. Powinnobyć dla Pana być wiadomym,źe aby otrzymać wypracowaną emeryturę trzeba złoźyc do ZUS odpowiedni wniosek wraz z wymaganymi załącznikami. Pozdrawiam.
 • Adam 222 2015-09-22 09:04:07
  Jeśli koszty to 40 mld zł to znaczy, że PO okrada społeczeństwo od 3 lat na kwotę 40 mld zł. Składki płaciłem uczciwie przez 42 lata. Właśnie skończyłem 65 lat i jestem emerytem bez emerytury. Moją emeryturę ukradło PO i wydaje na ośmiorniczki.
 • KrzysztofPwr 2015-09-22 08:41:49
  Z intencji propozycji wynika że nie będzie można łączyć emerytury z pracą, albo to, albo tamtoREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA