REKLAMA

Prezydent wręczył nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 22 lutego 2016 20:00

· W Pałacu Prezydenckim odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, podczas których prezydent Andrzej Duda przyznał prof. Jerzemu Bartmińskiemu nagrodę "Zasłużonego dla Polszczyzny".
· Ogłosił również zwycięzcę plebiscytu na lekturę Narodowego Czytania w 2016 roku, którą będzie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.
· W uroczystości wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego prezydent Andrzej Duda wręczył nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny” profesorowi Jerzemu Bartmińskiemu.

- Zasługi Pana Profesora dla współczesnej polszczyzny, ale także dla krzewienia w Polsce wiedzy na temat naszych sąsiadów, naszych braci, pokazują, że jest Pan nie tylko wielkim naukowcem, ale też wielkim organizatorem i społecznikiem, czyli że to życie naukowo-zawodowe Pana Profesora jest pełnie – zwrócił się prezydent do laureata. - Pan Profesor jest przecież specjalistą z zakresu szeroko pojętej filologii słowiańskiej; jest twórcą wydziałów filologii białoruskiej i ukraińskiej na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie, jest współzałożycielem i członkiem Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej (w Lublinie) - przypomniał prezydent.

fot. twitter.com/Kancelaria Prezydenta

 - Jest to dla mnie zaszczyt, że mogłem tę nagrodę w tym roku panu profesorowi wręczyć, kontynuując tradycję zaczętą przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku; bardzo dobrą tradycję, która myślę, że będzie kontynuowana nie tylko przeze mnie, ale też przez następnych prezydentów Rzeczypospolitej - powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że nie byłoby narodu polskiego i kultury polskiej, gdyby nie było języka polskiego. - Nie mówilibyśmy o literaturze polskiej, gdyby nie było języka polskiego. Język stanowi zwornik, który jest fundamentem tego, że możemy się nazywać narodem; jest tym, o co pokolenia Polaków niestety bardzo często musiały walczyć - zaznaczył prezydent.

Jak mówił, język polski, tak w przeszłości, jak i obecnie, podlega "różnym naporom ze strony różnych trendów". - Ale zawsze jakoś się obronił właśnie dzięki takim ludziom, jak pan profesor; dzięki tym, którzy stali na straży języka polskiego, stali na straży polszczyzny. Panie profesorze za to dzieło ogromnie dziękuję - powiedział Andrzej Duda.

 Prof. Bartmiński, odbierając nagrodę, zaznaczył, że prawdziwym bohaterem uroczystości jest polszczyzna, która "została doceniona przez ustanowienie tego medalu przez poprzednika pana prezydenta Andrzeja Dudy, pana Bronisława Komorowskiego". - To wielka radość, że ta tradycja jest kontynuowana – powiedział profesor.

Nagroda „Zasłużony dla Polszczyzny”

Celem Nagrody jest promocja języka polskiego jako wartości, ochrona języka polskiego jako nośnika tożsamości narodowej, kształtowanie świadomości językowej Polaków, zwiększenie zainteresowania językiem polskim oraz propagowanie dobrych wzorców językowych. 

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim udział wzięła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda oraz laureaci poprzednich edycji Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Zasłużony dla Polszczyzny” – prof. dr hab. Walery Pisarek i prof. dr hab. Jadwiga Puzynina, a także członkowie Kapituły oraz przedstawiciele Rady Języka Polskiego. Obecny był również wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Uroczystość prowadził Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski.

Lektura Narodowego Czytania w 2016 roku

Prezydent ogłosił także tytuł lektury wybranej w głosowaniu do Narodowego Czytania 2016. Zwyciężyła powieść „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Prezydent poinformował, że Narodowe Czytanie "Quo vadis" odbędzie się 3 września. Jak mówił, to "piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA