REKLAMA

Prezydent wręczył nominacje generalskie

  • Autor: PAP/JS
  • 29 listopada 2016 16:07
Prezydent wręczył nominacje generalskie Prezydent rodzinom oficerów za cierpliwe znoszenie rozłąki i m.in. niepokoju związanego z misjami (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

Głęboko wierzę, że wręczam nominacje generalskie ludziom, którzy bohaterstwo i miłość ojczyzny, determinację w budowaniu silnej Polski mają głęboko w sercu - powiedział prezydent Andrzej Duda, który wręczył awanse generalskie i admiralskie 14 oficerom.

"Wręczając panom generałom te nominacje, czy to na kolejny stopień generalski, czy też po raz pierwszy dla tych, którzy wchodzą dopiero do korpusu generałów RP, głęboko wierzę, że wręczam je ludziom, którzy bohaterstwo, miłość ojczyzny, determinację w budowaniu silnej Polski, bezpiecznej Polski, mają głęboko w sercu. A oprócz tego mają drugą rzecz: niezbędne umiejętności i wiedzę, którą nabyliście państwo w czasie studiów, którą nabyliście państwo w czasie wielu lat dotychczas swojej służby na RP. Macie jeszcze trzeci niezwykle ważny element, doświadczenie" - powiedział prezydent.

Przypomniał, że kilka godzin wcześniej na okręcie ORP Błyskawica wręczył nominację admiralską dla kontradmirała dowódcy 3. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr. Krzysztofa Jaworskiego. "Stało się to w dniu tak drogim dla marynarki wojennej, w dniu, który jest zarazem uczczeniem 98. rocznicy jej odrodzenia" - zaznaczył Duda.

Zwrócił uwagę, że dzisiejsza marynarka wojenna jest kontynuacją tej, która dynamicznie rozwijała się w II Rzeczypospolitej. "I która byłą jedną z najlepiej przygotowanych i wyposażonych marynarek wojennych w Europie" - mówił Duda.

"Mam nadzieję, że obecna polska marynarka wojenna, jako część polskich sił zbrojnych, jako część Wojska Polskiego, będzie w stanie dorównać, także pod względem wyposażenia, pod względem nowoczesności, tamtej wielkiej tradycji, o co będziemy dbali wszyscy. Poczynając od dowództwa marynarki, poprzez ministra obrony narodowej, jak i mnie, prezydenta RP, zwierzchnika sił zbrojnych" - dodał prezydent.

"Dziś jest tak, że po zwycięstwie, które odniosło polskie społeczeństwo na przełomie lat 80. i 90., wyzwalając się zza żelaznej kurtyny, z oków komunistycznego systemu, czas na budowę silnej, sprawnej, dobrze wyposażonej polskiej armii. Ten proces jest w toku. To przygotowanie i wprowadzenie doskonalszego systemu dowodzenia; to przede wszystkim nabycie dla polskiego wojska nowego wyposażenia, które będzie odpowiadało w jak najbardziej idealnym stopniu - po pierwsze oczekiwaniom polskiego wojska, po drugie jego potrzebom, po trzecie potrzebom współczesnego pola walki" - mówił prezydent.

Podziękował nowo mianowanym generałom za dotychczasową służbę i podkreślił, że poprzez nią zasłużyli na wyższy stopień. "Nie będę ukrywał, że ogromnie na was liczymy. Ogromnie wam dziękuję za dotychczasową służbę, którą zasłużyliście na dzisiejszą nominację. Ale to także wielkie zobowiązanie do dalszej służby. Służby pod hasłem, które przyświeca polskiemu żołnierzowi od wieków: +Bóg, honor i Ojczyzna+. To dbanie i pielęgnowanie tych najważniejszych wartości, w polskim wojsku, społeczeństwie" - dodał.

Prezydent podkreślił, że sytuacja międzynarodowa nie jest łatwa. "Dzisiaj żyjemy w trudnych czasach, kiedy jest wiele niepokojów, na Wschodzie, na Południu, zagrożenie terrorystyczne. Nie można dzisiaj absolutnie spoczywać na laurach. (...) Dzisiaj jest sytuacja, która wymaga od nas aktywności, kreatywności i wielkiej odpowiedzialności, za bezpieczeństwo Polski i polskiego społeczeństwa" - powiedział prezydent.

Dodał, że wierzy, iż nominowani generałowie "będą dumą polskiego oręża". "Że będziecie budowali nie tylko jak najlepsze imię polskiego wojska, że będziecie także budowali silną, suwerenną i niepodległą, bezpieczną Polskę" - podkreślił.

Podziękował też rodzinom oficerów za cierpliwe znoszenie rozłąki i m.in. niepokoju związanego z misjami. "Proszę o jeszcze, proszę, żeby wspierali was w waszych działaniach. Proszę, żeby dom, rodzina była dla was ostoją, a was proszę byście zawsze ten dom, swoją ostoję szanowali; i starali się do niej wracać cali i zdrowi razem ze swoimi żołnierzami" - wskazywał

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA