REKLAMA

Pro Defense w Ostródzie: Obrona narodowa szykuje się do targów

  • Autor: GP
  • 30 maja 2016 14:02
Pro Defense w Ostródzie: Obrona narodowa szykuje się do targów Patronat honorowy nad wydarzeniem Pro Defense objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. (fot.:mon.gov.pl)

• Targi Pro Defense w Ostródzie traktujemy bardzo poważnie. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Targi poświęcone promowaniu obronności w Polsce, w tym także tworzeniu Obrony Terytorialnej RP – mówił dyrektor gabinetu politycznego MON Bartłomiej Misiewicz zapowiadając targi Pro Defense.
• Targi odbędą się w pierwszych dniach czerwca w Ostródzie.

W poniedziałek (30 maja) odbył się briefing prasowy dyrektora gabinetu politycznego MON Bartłomieja Misiewicza i dyrektora biura ds. Proobronnych w MON Waldemara Zubka. Dotyczył  targów Pro Defense, które odbędą się od 2 do 5 czerwca w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Mazury w Ostródzie przy współudziale resortu obrony.

W briefingu uczestniczył także prezes Stowarzyszenia Obronnego FIA "Wierni W Gotowości Pod Bronią" Karol Bandurski.

Czytaj: NATO wzywa do odważnej postawy wobec zaczepnych działań Rosji

- Targi odbędą się na powierzchni 50 tys. metrów kwadratowych. W programie będą to nie tylko pokazy dynamiczne jednostek specjalnych: Formozy czy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, ale także wystawa sprzętu, gdzie prezentować się będzie blisko 120 firm - mówił podczas spotkania z dziennikarzami Bartłomiej Misiewicz. - Zdecydowana większość to firmy zbrojeniowe polskie. Tutaj głównodowodzącym będzie Polska Grupa Zbrojeniowa.

Podczas targów odbędzie się także cześć kongresowa połączona z wystąpieniami poszczególnych prelegentów m.in. na temat obrony terytorialnej.

- Ważne jest także to, że w wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obecnie mamy potwierdzenia z ponad 10 krajów m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Litwy, Finlandii, Rumunii – podkreślił Misiewicz.

W ramach wystawy Sił Zbrojnych RP Dowództwo Generalne RSZ zaprezentuje ponad 70 egzemplarzy sprzętu wojskowego, w tym transportery KTO Rosomak, czołgi PT-91, Leopard 2A4 i 2A5, śmigłowiec SW-4, stację radiolokacyjną NUR-15M, bezzałogowe statki powietrzne, sprzęt saperski i służby łączności oraz z zakresu wsparcia logistycznego. Swoje wyposażenie przedstawią także sekcje szturmowe czołowych jednostek wojsk specjalnych.

Zwiedzający będą mogli spróbować strzelania z użyciem trenażerów, przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na specjalnym manekinie. Przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień oraz Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej będą odpowiadać na pytania dotyczące możliwości pełnienia służby wojskowej przez ochotników.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA