REKLAMA

Próba nuklearna w Korei Płn. potępiona przez polskie MSZ

  • Autor: PAP/MN
  • 03 września 2017 19:09
Próba nuklearna w Korei Płn. potępiona przez polskie MSZ Próba nuklearna w Korei Płn. miała miejsce 3 września br. o godz. 5:30 czasu polskiego. (fot. pixabay)

Polska w najostrzejszych słowach potępia przeprowadzenie przez Koreę Północną podziemnej próby nuklearnej - poinformowało MSZ w oświadczeniu.

• Polski resort dyplomacji wezwał też władze Korei Płn. do respektowania stosownych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

• Północnokoreańskie media podały w niedzielę (3 września), że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona próba momby wodorowej w Pjongjang.

• Wstrząsy były odczuwalne w północno-wschodnich Chinach.

"Polska w najostrzejszych słowach potępia przeprowadzenie przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (KRLD) podziemnej próby nuklearnej, która miała miejsce 3 września br. o godz. 12:00 czasu północnokoreańskiego (5:30 czasu polskiego) - podkreślono oświadczeniu MSZ.

"Ten prowokacyjny akt, w połączeniu z niedawnym wystrzeleniem przez Pjongjang kolejnej rakiety balistycznej, nie tylko narusza istniejące zobowiązania międzynarodowe, ale niebezpiecznie eskaluje napięcie w regionie i może doprowadzić do nieobliczalnych konsekwencji" - oceniono.

Polski resort dyplomacji wezwał też władze Korei Północnej do natychmiastowego przerwania prowokacyjnych działań, związanych z pozyskiwaniem broni atomowej oraz rozwojem programu rakietowego oraz do respektowania stosownych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Północnokoreańskie media podały w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba bomby wodorowej przeznaczonej do instalowania na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Kilka godzin wcześniej odnotowano silne wstrząsy sejsmiczne na terytorium Korei Północnej. Wstrząsy były odczuwalne w północno-wschodnich Chinach.

Była to szósta i wszystko wskazuje na to, że najpotężniejsza dotąd próba jądrowa Pjongjangu.

Minister obrony Japonii Itsunori Onodera powiedział, że wstępne szacunki wskazują, iż moc rażenia testowanego w niedzielę ładunku to ok. 70 kiloton. Dla porównania bomba atomowa zrzucona przez USA na Hiroszimę miała moc 15 kiloton.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA