REKLAMA

Prof. Strzembosz: Ziobro znany jest z insynuacji, a wyrok należy opublikować

  • Autor: GP
  • 14 marca 2016 09:54
Prof. Strzembosz: Ziobro znany jest z insynuacji, a wyrok należy opublikować Prof. Adam Strzębosz (fot.: youtube.com)

• Prof. Adam Strzębosz zwraca uwagę, że publikacja wyroku TK nie jest czymś z czym można dyskutować.
• Prawnik i były prezes Sądu Najwyższego ocenia w wywiadzie ministra sprawiedliwości. Uważa, że nie widzi podstaw do tak ostrych sądów, jakie formułuje ostatnio Zbigniew Ziobro.

W poniedziałek (14 marca) swoim zdaniem o sprawie Trybunału Konstytucyjnego podzielił się prof. Adam Strzembosz: prawnik, były wiceminister sprawiedliwości, w ostatniej dekadzie XX wieku pierwszy prezes Sądu Najwyższego i przewodniczący Trybunału Stanu.

W swojej ocenie kategorycznie stwierdził, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca musi być, bezwzględnie opublikowany. Mówiąc dalej prawnik uzasadniał dlaczego TK musiał orzekać o nowej ustawie (przegłosowanej w grudniu) korzystając ze starej.

- Trudno sobie wyobrazić, by ustawa, która podlega weryfikacji przez Trybunał, równocześnie była podstawą orzekania przez ten sam Trybunał - mówił Adam Strzembosz. - Spójrzmy na tę sytuację przez pryzmat chłopskiego rozumu. To byłoby coś tak wewnętrznie sprzecznego i nielogicznego... - argumentował prawnik. - Już samo pomyślenie, że ktoś siedzi na gałęzi i się wypowie, czy ją przetnie, czy nie. To zupełny nonsens.

Przeczytaj: Andrzej Duda w Pradze

W swojej wypowiedzi dla radia ZET prof. Strzembosz skrytykował też ministra sprawiedliwości:

Minister Ziobro znany jest z insynuacji. Nie wiem, na jakiej podstawie wolno mu mówić, (że to, co miało miejsce w Trybunale konstytucyjnym, to korupcja - red.). Wydaje mi się, że nie ma na tym stadium postępowania żadnych ku temu podstaw, ale może się mylę.

Od grudnia 2015 roku trwa spór o podstawę prawną dla działania Trybunału Konstytucyjnego. Prawo i Sprawiedliwość oraz rząd chcą by Trybunał Konstytucyjny orzekał w oparciu o nową ustawę (przegłosowaną i ogłoszoną w grudniu). Trybunał Konstytucyjny, po ogłoszeniu wyroku o niezgodności tej ustawy z Konstytucją (9 marca) planuje orzekać wedle starej ustawy o TK.

Spór chcą rozwiązać politycy w parlamencie. Swoją propozycję ma klub Kukiz'15. PO, Nowoczesna, PSL nie chcą rozmawiać do czasu opublikowania środowego (9 marca) orzeczenia TK. Ten dokument premier i minister sprawiedliwości nazwali "opinią sędziów," a nie wyrokiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA