REKLAMA

Próg referendalny zostanie zniesiony lub obniżony? Kukiz'15 ma plan

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (Michał Wroński)/AT
  • 30 marca 2017 10:37
Próg referendalny zostanie zniesiony lub obniżony? Kukiz'15 ma plan W dniu referendalnym mieszkańcy głosowaliby o ważnych dla lokalnej społeczności, a kontrowersyjnych sprawach. (fot. www.dobron.ug.gov.pl)

Aby uniknąć sytuacji, gdy referendum będzie niewiążące ze względu na zbyt niską frekwencję, klub Kukiz’15 chciałby obniżyć próg frekwencyjny. - Naszym marzeniem jest, aby tego progu w ogóle nie było - mówi Agnieszka Ścigaj, posłanka Klubu Kukiz’15.

• Do laski marszałkowskiej trafi projekt ustanowienia Dnia Referendalnego.

• Projekt dotyczący Dnia Referendalnego jest obecnie w fazie konsultacji społecznych.

• Przygotowujący go posłowie klubu Kukiz’15 postulują także obniżenie, a być może w przyszłości całkowite zniesienie, progu frekwencyjnego.

• Aby uniknąć rozstrzygania kontrowersyjnych spraw głosami garstki osób rozważane jest wprowadzenie wymogu kampanii.

Jeszcze w tym roku do laski marszałkowskiej trafi projekt ustanowienia Dnia Referendalnego. Przy tej okazji mieszkańcy mieliby decydować o sprawach ważnych zarówno dla państwa, jak i dla gminy.

Jak powiedziała Agnieszka Ścigaj, posłanka Klubu Kukiz’15 sprawy podlegające rozstrzygnięciu w drodze referendum mogłyby przez cały rok zgłaszać grupy mieszkańców, partie polityczne lub inicjatywy obywatelskie. W przypadku gminy następny krok miałby należeć do rady, która ostatecznie zatwierdzałaby taki „katalog ważnych spraw” (w przypadku referendum ogólnonarodowego przy zebraniu określonej liczby - 500 tys. bądź 1 mln - podpisów, odbywałoby się ono obligatoryjnie, a nie za zgodą Sejmu).

Czytaj też: Kukiz'15 chce referendum ws. uchodźców

Jak dodała posłanka Ścigaj, aby uniknąć sytuacji, gdy referendum będzie niewiążące ze względu na zbyt niską frekwencję (co obecnie notorycznie ma miejsce w przypadku referendów o odwołanie lokalnych władz) klub Kukiz’15 chciałby obniżyć próg frekwencyjny do 30 procent.

- Docelowo naszym marzeniem jest, aby tego progu w ogóle nie było. Tam, gdzie nie ma progu w referendach tam frekwencja jest duża, gdyż większość nie chce, aby o niej decydowała mniejszość i idzie zagłosować – tłumaczyła Agnieszka Ścigaj.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA