REKLAMA

Program ws. OFE. PSL: Cofamy się do PRL-u

  • Autor: PAP/MN
  • 04 lipca 2016 17:45
Program ws. OFE. PSL: Cofamy się do PRL-u Według Zgorzelskiego rządowi zaczyna brakować pieniędzy na realizację obietnic wyborczych (fot. facebook.com)

• Rządowi zaczyna brakować pieniędzy na realizację obietnic wyborczych, "stąd skok, który jest demontażem OFE" - tak poseł PSL Piotr Zgorzelski odniósł się do planów PiS w sprawie OFE.
• Kiedy rząd zabiera się za wyznaczanie kierunków inwestycji to znaczy, że cofamy się do PRL-u - dodał poseł.

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki przedstawił w poniedziałek szczegóły planu, dotyczącego OFE, o którym jako pierwszy wspominał podczas sobotniego kongresu PiS lider partii Jarosław Kaczyński. W siedzibie warszawskiej giełdy Morawiecki zaprezentował filary "Programu Budowy Kapitału", który ma być elementem jego "Planu Odpowiedzialnego Rozwoju".

Program ten zakłada m.in. przekazanie od 1 stycznia 2018 roku 75 proc. aktywów OFE na Indywidualne Konta Emerytalne wszystkich 16,5 mln uczestników OFE, czyli ok. 6,3 tys. zł na osobę, a także przekazanie pozostałych 25 proc. aktywów OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Piotr Zgorzelski odnosząc się do tej propozycji, powiedział w poniedziałek (4 lipca), że tak jak w filozofii rodem z PRL-u rząd wie najlepiej i chce decydować za obywateli. "Inaczej mówiąc partia kieruje, a rząd rządzi" - zaznaczył.

Czytaj też: Sławomir Neumann krytycznie o programie ws. OFE

"Kiedy rząd zabiera się za wyznaczanie kierunków inwestycji to znaczy, że cofamy się do PRL-u" - podkreślił Zgorzelski.

Jak dodał "najlepszym miernikiem" propozycji PiS są rynki. "W wyniku zapowiedzi PiS z giełdy wyparowało 15 mld zł, czyli prawie tyle, ile rząd wydał na program 500 plus" - zauważył poseł.

Według niego rządowi zaczyna brakować pieniędzy na realizację obietnic wyborczych. "Stąd ten skok, który jest demontażem OFE" - dodał Zgorzelski.

Podobnego zdania jest rzecznik PSL Jakub Stefaniak. Według niego pomysły PiS są "kolejnym dowodem na dwulicowość" tej partii. "Gdy byli w opozycji krytykowali PO za przesunięcie części środków z OFE, a dzisiaj robią dokładnie to samo" - przypomniał reform OFE przeprowadzoną przez rząd PO-PSL, która sprowadzała się do radykalnego ograniczenia pozycji OFE na rzecz ZUS.

Czytaj też: Przesunięcie 35 mld zł z OFE do FRD obniży dług publiczny o ok. 2 pkt. proc.

Zdaniem Stefaniaka eksperci gorzej oceniają obecny plan PiS, bo dotyczy środków, które są na giełdzie, co może spowodować "niewyobrażalne konsekwencje". Rzecznik PSL zaznaczył też, że PiS nie przedstawiło konkretów. "To jest ubierane w ładne słowa tego, co się kiedyś krytykowało" - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA