REKLAMA

Projekt in vitro też poza Sejmem. Posłowie wycofali poparcie

  • Autor: GP/PAP
  • 06 października 2016 13:53
Projekt in vitro też poza Sejmem. Posłowie wycofali poparcie PO ostrzegało przed projektem posła Jana Klawitera i poinformowało, że projekt został pozbawiony poparcia posłów. (fot.:twitter.com)

• Posłowie, którzy pierwotnie popierali projekt posła Jana Klawitera, dotyczący metody in vitro, wycofali swoje poparcie dla tej inicjatywy.
• O tym fakcie poinformowała na Twitterze poseł PO, Małgorzata Kidawa Błońska.
• To drugi w czwartek (6 października) projekt związany ze światopoglądem, który upadł w Sejmie. Posłowie oddalili ponadto obywatelski zakaz aborcji.

W czwartek (6 października) w Sejmie głosowano restrykcyjny projekt prawa aborcyjnego, który ostatecznie posłowie oddalili. Sejm nie będzie procedował tej propozycji.

Tego samego dnia upadła w Sejmie kolejna inicjatywa, która dotyczyła życia nienarodzonego i medycyny w tym temacie. Jak poinformowała na Twitterze Małgorzata Kidawa-Błońska projekt dotyczący metody in vitro, autorstwa posła Jana Klawitera, stracił poparcie innych posłów.

 

Projekt miał na celu zagwarantowanie dzieciom poczętym in vitro prawo do urodzenia, wyeliminowanie praktyki selekcji nienarodzonych. Jan Klawiter dodawał we wrześniu, że projekt miał  także przywrócić porządek prawny w RP.

Jak wyjaśniał, chodziło o ujednolicenie terminologii ustawy o leczeniu niepłodności z innymi, obowiązującymi aktami prawnymi.

Skoro pomysł upadł, pozostaje w mocy w Polsce obecna ustawa o leczeniu niepłodności. Jest w niej zapisane, że zarodek to "grupa komórek powstała wskutek pozaustrojowego połączenia się żeńskiej i męskiej komórki rozrodczej, od zakończenia procesu zlewania się jąder komórek rozrodczych (kariogamia) do chwili zagnieżdżenia się w śluzówce macicy". Wnioskodawcy chcieli, by zarodek definiować jako "dziecko poczęte w najwcześniejszej fazie rozwoju biologicznego, powstałe w wyniku połączenia gamety męskiej i żeńskiej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2016-10-06 14:30:47
    PiS poddał niby obywatelski projekt do sejmu jako próbę, by mógł się potem wycofać i dać wrażenie, że jest nagle postępowy. Widać tęgie głowy dbają tam o propagandę.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA