REKLAMA

Projekt Kukiz'15 o zmianie konstytucji skierowany do pierwszego czytania

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 31 grudnia 2015 16:24
Projekt Kukiz'15 o zmianie konstytucji skierowany do pierwszego czytania Posłem reprezentującym wnioskodawców jest Tomasz Rzymkowski (fot. facebook.com)

Jak informuje portal TVN24.pl, projekt ustawy o zmianie konstytucji autorstwa ruchu Kukiz’15 otrzymał numer druku i 30 grudnia został skierowany do pierwszego czytania. Posłem reprezentującym wnioskodawców jest Tomasz Rzymkowski.

Projekt ustawy o zmianie konstytucji wpłynął do Kancelarii Sejmu 17 grudnia. Został zgłoszony przez posłów Kukiz’15 i podpisany przez grupę posłów PiS. Projekt otrzymał już numer druku i został skierowany do pierwszego czytania.

„Obecnie toczący się spór o Trybunał Konstytucyjny obnaża wadliwość przepisów dotyczących tej instytucji, a zwłaszcza norm konstytucyjnych. Całkowicie niedopuszczalnym jest, aby w przypadku orzekania o zgodności z Ustawą Zasadniczą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym orzekał sam Trybunał. Jest to zaprzeczenie jednej z podstawowych zasad demokratycznego państwa prawa - nemo iudex in causa sua (nikt nie może być sędzią we własnej sprawie). Ponadto obecnie toczący się spór sprawił, iż Trybunał Konstytucyjny stał się narzędziem walki politycznej pomiędzy największymi partiami” – piszą w uzasadnieniu autorzy projektu.

Jak twierdzą, zaproponowane przez nich rozwiązania doprowadzą do zakończenia toczącego się sporu „dzielącego naród na dwa zwalczające się obozy” oraz będą dawały pewność, że podobny spór nie będzie miał miejsca w przyszłości.

Posłowie proponują, by w kwestii zgodności z Konstytucją ustawy o TK orzekał Sąd Najwyższy. „Brak takiej regulacji w obecnych przepisach sprawia, iż Trybunał może orzekać we własnej sprawie co jest absolutnie niedopuszczalne i rodzi uzasadnione, poważne obawy dotyczące niezbędnego obiektywizmu i profesjonalizmu w tego typu sprawach. Rzutuje to na społeczne postrzeganie niezawisłości i niezależności sędziów Trybunału” – czytamy w uzasadnieniu.

Ruch Kukiz’15 chce, aby Konstytucja zawierała przepis wprowadzający większość kwalifikowaną przy wyborze sędziów TK. Oznacza to, że byliby oni wybierani większością 2/3 w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. „Rozwiązanie to zwiększy apolityczność, niezależność i niezawisłość wybranych sędziów. Wymuszałoby to konieczność znalezienia kandydata „ponad podziałami”, fachowego prawnika, niezwiązanego z żadną opcją polityczną, dającego rękojmie niezależności i niezawisłości sędziowskiej” – uważają posłowie.

W ustawie pojawił się również zapis, by rozszerzyć skład TK do 18 sędziów i aby prezesa i wiceprezesa TK powoływał prezydent spośród trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Trybunału.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA