REKLAMA

Projekt porozumienia Wielka Brytania - UE uwzględnia polskie postulaty

  • Autor: PAP/GP
  • 16 lutego 2016 18:16
Projekt porozumienia Wielka Brytania - UE uwzględnia polskie postulaty Minister w Kancelarii Prezydenta, Konrad Szymański. (fot.:twitter.com/prezydentpl)

Projekt porozumienia w sprawie warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE "jest poprawiany w kierunku polskich oczekiwań" - ocenił we wtorek w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

- W obszarze, który nas interesuje najbardziej, czyli gwarancji dla pracowników migrujących, projekt jest coraz lepszy. Nie jest to jeszcze finalna wersja, więc myślę, że pewna część decyzji będzie pozostawiona szefom państw - powiedział Szymański dziennikarzom po spotkaniu ministrów ds. europejskich państw UE.

Spotkanie było poświęcone przygotowaniom do szczytu UE, który odbędzie się w czwartek i piątek; ma na nim zostać uzgodnione porozumienie z Londynem w sprawie zmiany warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii.

- Zależy nam na tym, by we wszystkich obszarach tekst (porozumienia) dawał jak najdalej idące gwarancje prawne, aby porozumienie było proporcjonalną odpowiedzią na realne problemy (...) Chcielibyśmy, aby tekst był tak ściśle napisany, aby nie mógł być nadużywany - dodał minister.

- Znaczna część tych spraw została dobrze rozwiązana. Jest olbrzymi postęp, ale na pewno nie można uznać tekstu (porozumienia) za zamknięty - zastrzegł.

Przeczytaj: Opozycja o planach gospodarczych rządu

Według Szymańskiego "wyraźny postęp" w negocjacjach widać w sprawie ochrony praw nabytych migrantów zarobkowych z innych państw UE, którzy już są na Wyspach.

- Jest to opisywane w taki sposób, że daje gwarancje prawne dla tej największej grupy ludzi, która już dzisiaj na Wyspach pracuje. To jest do 800 tysięcy Polaków - powiedział.

Jak dodał, Polska uważa, że tzw. mechanizm zabezpieczający, który - zgodnie z projektem porozumienia - pozwalałby w wyjątkowej sytuacji na ograniczenie prawa do niektórych świadczeń dla nowo przybyłych imigrantów z innych państw UE, powinien pozostać "rozwiązaniem brytyjskim", tak by nie sięgały po niego inne kraje unijne.

- Ma on odpowiedzieć na specyficzne brytyjskie oczekiwania, które wynikają ze specyficznie brytyjskich rozwiązań w zakresie pomocy społecznej. Ta sprawa ciągle jest przedmiotem dyskusji - powiedział Szymański.

Już w ubiegłym tygodniu w projekcie porozumienia zapisano, że z mechanizmu zabezpieczającego mogłyby korzystać w szczególności te kraje, które po rozszerzeniu Unii w 2004 r. nie ograniczyły dostępu do swych rynków pracy dla obywateli z nowych krajów członkowskich. Były to Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja.

W ocenie polskiego ministra w czwartek uczestnicy szczytu unijnego muszą być przygotowani na to, że będą musieli poświęcić negocjacjom z Londynem "znaczną część nocy".

Jeżeli porozumienie między Londynem a pozostałymi krajami UE zostanie uzgodnione, to już latem tego roku w Wielkiej Brytanii może się odbyć referendum w sprawie dalszego członkostwa w UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA