REKLAMA

Prokuratura bada, czy doszło do przestępstwa ws. ujawnienia notatki ambasad

  • Autor: PAP/JS
  • 12 marca 2018 16:39
Prokuratura bada, czy doszło do przestępstwa ws. ujawnienia notatki ambasad MSZ skierowało w sprawie ujawnienia notatki zawiadomienie do warszawskiej prokuratury okręgowej (fot. twitter.com)

Warszawska prokuratura okręgowa analizuje, czy mogło dojść do przestępstwa w związku z ujawnieniem treści notatki polskiej ambasady w Waszyngtonie z 20 lutego; trwają czynności sprawdzające – poinformował rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Łukasz Łapczyński.

O notatce napisali dziennikarze Onetu. Według nich notatka potwierdzała m.in., iż Amerykanie wprowadzili "szczególne sankcje wobec polskich władz", polegające na tym, iż "do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent, ani wiceprezydent USA nie będą się z nimi spotykać". Według portalu, poza nieformalnym uznaniem polskich liderów za "persona non grata" w Białym Domu, urzędnicy Departamentu Stanu USA mieli też grozić Warszawie "blokadą finansowania wspólnych projektów wojskowych".

MSZ skierowało w sprawie ujawnienia notatki zawiadomienie do warszawskiej prokuratury okręgowej. Jak powiedział Łapczyński, dotyczy ono "podejrzenia popełnienia przestępstwa ujawnienia, wbrew przepisom ustawy lub przyjętemu na siebie zobowiązaniu, informacji niejawnych zawartych w dokumencie wskazanym w treści zawiadomienia".

Czytaj też: Jarosław Gowin: Istnieją "obiektywne mierniki" wskazujące na dobry stan stosunków polsko-amerykańskich

Ujawnienie miało nastąpić przez osobę, która z notatką zapoznała się "w związku z pełnioną funkcją lub wykonywaną pracą". Jak dodał, obecnie trwa postępowanie sprawdzające. W zawiadomieniu wskazana została osoba upoważniona do złożenia zeznań w imieniu MSZ. Po jej przesłuchaniu - jak powiedział Łapczyński - oraz uzyskaniu niezbędnej dokumentacji, prokurator zdecyduje czy w tej sprawie zostanie wszczęto śledztwo.

W piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz powiedział, że w notatce polskiej ambasady nie ma nic, co mogłoby budzić obawy. Minister podkreślił, że nie ma takiej kwestii, iż relacje polsko-amerykańskie są zamrożone, a wręcz odwrotnie; USA zależy na dobrych stosunkach z Polską.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Cyborg28 2018-03-12 17:20:39
    Czy to znaczy, że teraz urzędnicy, odpowiedzialni za ściganie zdrajców, malwersantów mienia publicznego i złodziei majątku publicznego, zajmą się teraz tym, kto ujawnił treść notatki, której może nie było?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA