REKLAMA

Prokuratura: nie będzie śledztwa ws. finansowania kampanii PO i PiS

  • Autor: PAP
  • 17 września 2015 12:47
Prokuratura: nie będzie śledztwa ws. finansowania kampanii PO i PiS Postanowienia podjęte we wtorek i środę nie są prawomocne, partie mogą złożyć na nie zażalenia. Fot. Flickr

Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła podjęcia śledztwa w sprawach dotyczących możliwych nieprawidłowości przy finansowaniu kampanii wyborczej przez PO i PiS - poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak.

Chodziło o zgłoszone przez PO zawiadomienie dotyczące emisji spotu PiS "Obywatele decydują" oraz złożone przez PiS zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach przy kampanii billboardowej PO z wizerunkiem premier Ewy Kopacz "Słucham, rozumiem, pomagam".

Prokuratura zdecydowała też o odmowie śledztwa w sprawie wyjazdowego posiedzenia rządu we Wrocławiu oraz wizyty premier Kopacz w Wielkopolsce. PiS argumentowało w zawiadomieniu, że takie posiedzenia i wyjazdy przysparzają korzyści majątkowych Platformie Obywatelskiej.

Postanowienia podjęte we wtorek i środę nie są prawomocne, partie mogą złożyć na nie zażalenia - zaznaczył prok. Nowak.

Tylko z funduszu wyborczego partii

Prokuratura uzasadniając decyzję przypomniała, że zasady finansowania kampanii wyborczej określa Kodeks wyborczy. Przewiduje on odpowiedzialność karną za udzielanie komitetowi wyborczemu partii politycznej lub przyjmowanie w imieniu takiego komitetu, w związku z wyborami, korzyści majątkowej z innego źródła niż z funduszu wyborczego partii politycznej tworzącej komitet wyborczy.

Odpowiedzialność karna grozi też za udzielanie korzyści majątkowej o charakterze niepieniężnym - innej niż nieodpłatne usługi polegające na rozpowszechnianiu plakatów i ulotek wyborczych przez osoby fizyczne oraz pomocy w pracach biurowych udzielanej przez osoby fizyczne - zaznaczył rzecznik. Korzyść majątkowa musi być wymierna - dodał.

Prokuratura oceniła, że z materiałów uzyskanych w ramach postępowań sprawdzających i z samych zawiadomień partii nie wynika podejrzenie, aby taka wymierna korzyść majątkowa została przez kogokolwiek przekazana i przyjęta.

"Nie wynikało zwiększenie aktywów lub zmniejszenie pasywów komitetów wyborczych"

Nowak wyjaśnił, że ani ze spotu referendalnego Prawa i Sprawiedliwości, ani kampanii wizerunkowej PO, wyjazdowego posiedzenia rządu, ani wizyty premier w Wielkopolsce nie wynikało zwiększenie aktywów lub zmniejszenie pasywów komitetów wyborczych tych partii.

Z tytułu powyższych zdarzeń żadne środki finansowe lub inne korzyści majątkowe nie zostały przeniesione na rzecz żadnego z powyższych komitetów. Komitety te nie został również zwolnione z żadnego zobowiązania w związku z powyższymi zdarzeniami" - argumentuje prokuratura. Stąd odmowa śledztwa - dodał.

Nie złamali przepisów ustawy o partiach

Nie doszło też do złamania przepisów ustawy o partiach politycznych, która przewiduje odpowiedzialność za wydawanie środków partii na kampanię wyborczą bez pośrednictwa funduszu wyborczego partii.

Ani wyjazdowe posiedzenie rządu, ani wyjazd premier do Wielkopolski nie były finansowane z budżetu partii politycznej - podał. Koszty kampanii wizerunkowej zostały rozdzielone czasowo pomiędzy partię PO i komitet wyborczy partii - od formalnego rozpoczęcia kampanii wyborczej za kampanię płacił Komitet Wyborczy PO z funduszu wyborczego partii - wyjaśniła prokuratura.

Nowak zaznaczył, że takie rozwiązanie zaakceptowała Państwowa Komisja Wyborcza. Zwrócił też uwagę, że z Kodeksu wyborczego wynika, że do chwili przyjęcia przez PKW zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego partie polityczne mają prawo finansować - bez pośrednictwa funduszu wyborczego - agitację wyborczą na rzecz upowszechniania celów programowych partii politycznej.

"Ustawa pozwala na prezentowanie swojego stanowiska"

Przepisy ustawy o partiach politycznych dotyczące zasad finansowania przez fundusz wyborczy dotyczą kampanii wyborczych, a nie referendalnych, w ramach której publikowany był spot PiS "Obywatele decydują" - podkreślił Nowak.

W ocenie prokuratury ustawa o referendum ogólnokrajowym pozwala na prezentowanie swojego stanowiska m.in. przez partie polityczne w nieskrępowany sposób.

Pomimo tego, iż przedmiotowy spot kampanijny bezpośrednio nie dotyczy jednomandatowych okręgów wyborczych, sposobu finansowania partii politycznych i zasady rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika, to wpisuje się w szeroko rozumiany kontekst kampanii referendalnej i ewentualnego rozszerzenia przedmiotu głosowania" - oceniła prokuratura, odmawiając śledztwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA