REKLAMA

Prokuratura: Ruszyło śledztwo w sprawie zbrodni NKWD z lat 30. XX wieku

  • Autor: GP
  • 22 listopada 2016 12:04
Prokuratura: Ruszyło śledztwo w sprawie zbrodni NKWD z lat 30. XX wieku Na zdjęciu obejmujący córkę Ławrientij Beria (1899-1953) twórca NKWD. (fot.:wikipedia.org/domena publiczna)

• Prokuratura Krajowa wszczęła postępowanie dotyczące akcji NKWD z lat 30. XX wieku.
• Sprawa, którą polscy śledczy będą badać to "operacja polska", czyli czystka narodowa Polaków w ZSRR w latach bezpośrednio poprzedzających II Wojnę Światową.
• Postępowanie jest częścią działania Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Prokuratura krajowa poinformowała we wtorek (22 listopada), że w ramach postępowań Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie ruszyło śledztwo dotyczące „operacji polskiej” - to znaczy akcji NKWD z lat 1937- 1938. Akcja polegała na likwidacji ludności polonijnej w ZSRR w latach bezpośrednio poprzedzających wybuch II Wojny Światowej.

- Zbrodnicze działania funkcjonariuszy sowieckiego państwa komunistycznego polegały na stosowaniu represji z przyczyn politycznych i narodowościowych, w tym zabójstw i bezprawnego pozbawienia wolności, wobec ludności polskiej przebywającej na terenie ZSRR, na podstawie Rozkazu Operacyjnego Komisarza Narodowego Spraw Wewnętrznych Związku Sowieckiego z dnia 11 sierpnia 1937 roku. Wydał je Nikołaj Jeżow - kreśliła tło postępowania Prokuratura Krajowa na swoich stronach internetowych.

Ocenia się, że w badanym okresie na skutek działania NKWD aresztowano i skazano 139 835 osób, w tym 111 091 osób skazano na karę śmierci. Wyroki te wykonano.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Bzdety 2016-11-22 12:15:22
    Proponuję też śledztwo w sprawie napadów Wikingów na ziemie polskie w IX i X wieku. W przypadku pozytywnych wyników powinniśmy zaatakować Rosję i wszystkie kraje Skandynawskie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA