REKLAMA

Prokuratura sprawdza Wojtunika. Były szef CBA złamał tajemnicę?

  • Autor: GP
  • 06 lipca 2016 11:31
Prokuratura sprawdza Wojtunika. Były szef CBA złamał tajemnicę? Sikorski o Wojtuniku: Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował mnie, że ma do czynienia z poważną sprawą korupcyjną (fot.:cba.gov.pl)

• Paweł Wojtunik miał podzielić się z Radosławem Sikorskim informacjami o przygotowywanym zatrzymaniu przez CBA pracownicy MSZ.
• Sikorski zeznał tak pod przysięgą, a Wojtunik zaprzecza.
• Przekazane informacje miały dotyczyć sprawy z 2013 roku, gdy Sikorski był ministrem spraw zagranicznych, a tym samym przełożonym zatrzymanej.

Paweł Wojtunik, były szef CBA miał, wedle informacji TVP, zdradzić szczegóły prowadzonego postępowania CBA. Osobą, która dostała za jego pośrednictwem dostęp do prowadzonych czynności śledczych miał być ówczesny prominentny polityk PO, Radosław Sikorski. CBA badało korupcję w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (MSZ), a Sikorski był wówczas szefem tego resortu.

Wojtunik zaprzeczył jakoby miało dojść do takiej rozmowy, choć, jak twierdzi portal TVP Info, Sikorski zeznał tak w sądzie.

Sprawę już bada prokuratura w Warszawie. - Zostało wszczęte śledztwo o czyn z art. 231 paragraf 1 kodeksu karnego. Z uwagi na dobro śledztwa w chwili obecnej nie udzielamy bliższych informacji o przedmiotowym postępowaniu – relacjonował mediom prokurator Przemysław Baranowski z Prokuratury Okręgowej w stolicy.

Sprawa jest powiązana z zatrzymaniem w 2013 roku Moniki F., która miała ustawiać przetargi cenowe dla MSZ. Jednak dowody na jej winę były zbyt słabe, by ostatecznie doszło do postawienia zarzutów.

Czytaj: Nowe zatrzymania CBA

Sikorski zeznawał w tej sprawie. Opowiedział śledczym o akcji CBA w MSZ z jesieni 2013 roku.

Sikorski miał stwierdzić, że wiedział o planowanych działaniach CBA na dużo wcześniej nim służba oficjalnie dokonała zatrzymań. 

- Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował mnie, że ma do czynienia z poważną sprawą korupcyjną, która również dotyczy pracownika MSZ – zeznał Sikorski. I dokładnie to jego zeznanie jest obiektem badania prokuratury w Warszawie.

Wojtunik był szefem CBA w okresie rządów PO-PSL, odszedł ze służby w roku 2015, gdy władzę przejęło PiS. Odebrano mu certyfikat dostępu do informacji niejawnej. Wojtunik wstrzymuje się też od rozmów z mediami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA