REKLAMA

Prokuratura zajmie się niepublikowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP/GP
  • 01 kwietnia 2016 16:07
Prokuratura zajmie się niepublikowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego Partia Razem w czasie akcji nawołującej do publikacji wyroku TK. (fot.:twitter.com/partiarazem)

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga prowadzi postępowanie sprawdzające w związku z zawiadomieniami ws. nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca - poinformowała praska prokuratura. Sprawę tę przekazała jej Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

- Warszawski prokurator regionalny wyznaczył naszą prokuraturę, z pominięciem właściwości miejscowej, do przeprowadzenia tego postępowania. Dostaliśmy wszystkie zawiadomienia, które w tej sprawie wpłynęły, wyznaczony jest prokurator referent, sprawa została u nas zarejestrowana w zeszłym tygodniu - powiedział w piątek (1 kwietnia) prok. Mariusz Piłat z praskiej prokuratury okręgowej.

Dodał, że obecnie prokurator analizuje wszystkie zawiadomienia oraz analizuje stan faktyczny i stan prawny.

- Decyzja w tej sprawie, to jest kwestia analizy prawnej (...) cały materiał dowodowy znajduje się już w aktach, jest kwestia jego oceny i wydania decyzji - wskazał. Przypomniał, że prokurator na decyzję, czy wszcząć w sprawie śledztwo, czy też odmówić jego wszczęcia, ma 30 dni, czyli w tym przypadku powinien ją podjąć do 22 kwietnia.

W marcu do warszawskiej prokuratury okręgowej - jak wówczas informowano - wpłynęło ponad 100 zawiadomień o przestępstwie nieopublikowania wyroku TK z 9 marca ws. nowelizacji ustawy o Trybunale. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Michał Dziekański mówił wtedy, że postępowanie sprawdzające jest prowadzone pod kątem przestępstwa przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązku przez funkcjonariusza publicznego i na szkodę interesu publicznego. Grozi za to do 3 lat więzienia.

Przeczytaj: Problemy ministra finansów

Prok. Piłat mówiąc w piątek o decyzji w sprawie przeniesienia tej sprawy z Prokuratury Okręgowej w Warszawie do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga wskazał, że prokurator regionalny musi w sposób równomierny obciążać obie stołeczne prokuratury.

9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela ustawy o TK autorstwa PiS narusza cztery zasady konstytucji. Za niezgodne z konstytucją uznał jej szesnaście zapisów. Zdania odrębne złożyli Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski, według których TK nie mógł pominąć noweli przy jej badaniu.

Trybunał Konstytucyjny, źródło: twitter.com

Według rządu nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany.

- Stanowisko niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego zaprezentowane 9 marca stwarza jedynie zewnętrzne pozory wyroku TK; od strony prawnej nie jest on wyrokiem - mówiła w Sejmie szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. Z kolei rzecznik rządu Rafał Bochenek zaznaczał:

- Niestety nie możemy tego komunikatu TK opublikować, ponieważ pani premier również działa na podstawie i w granicach prawa.

Prezes TK Andrzej Rzepliński podkreślał, że wyrok musi być opublikowany w Dzienniku Ustaw. Wydaje go prezes Rady Ministrów przy pomocy Rządowego Centrum Legislacji. Prezes Rządowego Centrum Legislacji nie wydał decyzji o odmowie publikacji orzeczenia TK z 9 marca; organem odpowiedzialnym za publikację wyroków jest premier, bo to on wydaje Dziennik Ustaw - napisała w końcu marca w odpowiedzi skierowanej do Rzecznika Praw Obywatelskich prezes RCL Jolanta Rusiniak.

W początkach stycznia br. Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo ws. zaniechania niezwłocznego ogłoszenia przez prezes Rady Ministrów i pracowników RCL wcześniejszego wyroku TK z 3 grudnia ws. czerwcowej ustawy o TK. Uznano, że w dniu ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw, 16 grudnia, odpadły przesłanki stanowiące znamiona przestępstwa i doszło do wypełnienia obowiązku związanego z publikacją wyroku, a nadto odpadł element zagrożenia dla interesu publicznego.

Prokuratura oceniła wtedy, że z obowiązujących przepisów wynika obowiązek niezwłocznego ogłoszenia orzeczeń TK.

- Regulacje prawne zakazują dopuszczania się jakiejkolwiek, nawet "uzasadnionej" zwłoki w zakresie publikacji aktów normatywnych - podano. Śledztwo wszczęto po 10 zawiadomieniach, m.in. PO i Nowoczesnej, według których nieopublikowanie wyroku jest przestępstwem niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień służbowych i działania na szkodę interesu publicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA