REKLAMA

Proponowany przez PiS rozkład komisji w VIII kadencji Sejmu

  • Autor: PAP/em
  • 12 listopada 2015 14:03
Proponowany przez PiS rozkład komisji w VIII kadencji Sejmu Terlecki podkreślił, że zmiany w regulaminie Sejmu będą dotyczyć przede wszystkim komisji (fot. facebook.com/ryszardterlecki)

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że w Sejmie VIII kadencji prawdopodobnie będzie tyle komisji co obecnie, czyli 25. PiS ma objąć przewodnictwo w 13 komisjach, PO w siedmiu, Kukiz'15 w trzech, a Nowoczesna w dwóch.

- Do wczoraj była wersja, że jest ich tyle samo (czyli 25- red). Będziemy wiedzieć to na pewno jutro. Platforma bierze trzy duże komisje, dwie średnie i dwie małe komisje: edukację, zdrowie, środowisko i sport, sprawy zagraniczne, komisja petycji i mniejszości narodowych. Kukiz'15 ma otrzymać rolnictwo, samorząd i politykę senioralną, a Nowoczesna gospodarkę i komisję cyfryzację - powiedział.

Dodał, że reszcie komisji będą przewodniczyć posłowie klubu PiS.

Kiedy expose?

Terlecki był też pytany, czy jest już znana data posiedzenia, na którym kandydatka PiS na premiera wygłosi expose. "Nie mamy tu decyzji. Była mowa o przyszłym tygodniu, jeśli chodzi o expose" - powiedział.

Podkreślił, że pierwsze projekty ustaw mogłyby być głosowane już podczas posiedzenia tego Sejmu. - Będziemy chcieli dokonać zmiany w regulaminie Sejmu i wprowadzić ustawę o działach administracji rządowej, która dostosuje liczbę i zakres odpowiedzialności ministerstw - zaznaczył Terlecki.

Dodał, że projekt ustawy o działach administracji rządowej jest już gotowy.

Zmiany w regulaminie Sejmu

Terlecki podkreślił, że zmiany w regulaminie Sejmu będą dotyczyć przede wszystkim komisji. - W związku z tym, że powstaje ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej powstanie też taka komisja. Skarb przeniesie się z jednej komisji do innej. To techniczne sprawy - powiedział.

PiS chce zmienić ustawę o działach m.in. dlatego, żeby możliwe było powołanie ministerstwa energetyki.

W ustawie o działach administracji rządowej (z 1997 roku, wiele razy nowelizowanej) istnieje ponad trzydzieści działów, z których, niczym z "klocków", można tworzyć ministerstwa.

Działy do tworzenia ministerstw

Te działy to: administracja publiczna; budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo; budżet; finanse publiczne; gospodarka; gospodarka morska; gospodarka wodna; instytucje finansowe; informatyzacja; członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej; kultura i ochrona dziedzictwa narodowego.

Są to ponadto: kultura fizyczna; łączność; nauka; obrona narodowa; oświata i wychowanie; praca; rolnictwo; rozwój wsi; rozwój regionalny; rynki rolne; rybołówstwo; Skarb Państwa; sprawiedliwość; szkolnictwo wyższe; transport; turystyka; środowisko; rodzina; sprawy wewnętrzne; wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne; zabezpieczenie społeczne; sprawy zagraniczne; zdrowie.

Jedno ministerstwo może być stworzone z kilku działów lub tylko z jednego, ale nie można tworzyć ministerstw, uwzględniając kompetencje zawarte wewnątrz jakiegoś działu.

Wśród wymienionych w ustawie działów nie ma jednak energetyki. Zadania związane z energetyką zawarte są w dziale gospodarka, który zgodnie z art. 9 ustawy obejmuje "sprawy gospodarki, w tym konkurencyjności gospodarki, współpracy gospodarczej z zagranicą, energetyki, oceny zgodności, miar i probiernictwa, własności przemysłowej, innowacyjności, działalności gospodarczej, promocji gospodarki polskiej w kraju i za granicą, umów offsetowych oraz współpracy z organizacjami samorządu gospodarczego".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA