REKLAMA

Propozycja legislacyjna Ministerstwa Sprawiedliwości storpedowana przez prawników premiera

  • Autor: GP
  • 22 lipca 2016 14:03
Propozycja legislacyjna Ministerstwa Sprawiedliwości storpedowana przez prawników premiera Jak powinna być ograniczana działalność firmy, gdy właściciela podejrzewa się o przestępstwo? (fot.:pixabay.com)

● Propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości, które miały pozwolić łatwiej odbierać majątek przestępcom, doczekały się krytyki.
● Prawnicy przy premierze, choć chwalą ideę, bardzo mocno atakują rozwiązania w samym projekcie.
● Ministerstwo chciało wprowadzić rozwiązania na jesieni, ten termin wydaje się już mało realny.

Prawnicy pracujący przy Kancelarii Premiera (KPRM) i opiniujący ministerialne propozycje legislacyjne bardzo mocno skrytykowali najnowszy pomysł ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Jak informuje "Puls Biznesu" tzw. konfiskata firm, którą Ziobro zaproponował, łamie Konstytucję, jest karaniem uczciwych ludzi, a sankcje, jakie projekt zawiera są stanowczo zbyt drastyczne. Konfiskata majątku firm i osób fizycznych może odbyć się bowiem nawet bez wyroku skazującego.

Całość propozycji wcześniej zbadała Rada Przedsiębiorczości oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. Ich podejrzenia teraz tylko potwierdziło biuro analiz prawnych przy KPRM.

O ile co do idei, którą resort sprawiedliwości chce promować nikt nie ma zastrzeżeń, o tyle szczegółowe propozycje zostały skrytykowane. Pierwszą, choć nie jedyną jest np. powołanie zarządcy przymusowego. Miałby on zarządzać spółką, firmą gdy osoba pierwotnie podejrzana nie mogłaby tego robić z powodu podejrzeń. Nie wiadomo, jak długo taka funkcja miałaby być pełniona i czyje interesy ów zastępca miałby reprezentować. Obawy budzi też zamrażanie majątków firm.

Czytaj też: Korespondencja Ziobry do sędziów

Kolejnymi ważnymi elementami propozycji, które doczekały się krytyki są: konfiskata rozszerzona i konfiskata majątku.

W założeniu ministerstwa prace nad tymi zmianami miały się zakończyć tak, by obowiązywały od jesieni tego roku. Wobec znacznych wątpliwości, które wykazała już kolejna badająca propozycję instytucja, termin ten wydaje się mało realny.

O propozycji wypowiedział się też wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł:

- Te rozwiązania pozwalają w sposób dużo bardziej skuteczny przejmować mienie należące też do ewentualnych przestępców terrorystów, bo przecież z takim zagrożeniem też możemy mieć do czynienia. Na terenie Polski są prowadzone postępowania związane z tym, że grupy terrorystyczne zbierały środki na prowadzenie swoich działalności i w takim wypadku również te rozwiązania będą gwarancją skutecznego przejmowania mienia na rzecz państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • polityk prawicowy 2016-07-23 06:56:34
    Zbigniewie Ziobro wlazłeś w najcięższego kalibru złodziei, miałeś nadzieję iż dostaniesz kontrolę powyższą ustawą nad Nimi? widzisz kim jesteś"Nic nie zrobisz",więc baw się jeszcze z tymi (...) póty Kaczyński pozwoli.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA