REKLAMA

Protesty KOD przed Sejmem i w kilku miastach Polski

  • Autor: PAP/jm
  • 05 lipca 2016 19:38
Protesty KOD przed Sejmem i w kilku miastach Polski Działacze KOD protestowali nie tylko przed Sejmem, ale również w kilku miastach Polski, m.in. w Opolu. (fot. KOD/Facebook)

• Około stu działaczy Komitetu Obrony Demokracji zebrało się we wtorek (5 lipca) przed Sejmem, by protestować przeciw brakowi akceptacji ze strony PiS proponowanych przez nich rozwiązań dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.
• KOD demonstrował też w kilku innych miastach.

Protestujący przed Sejmem zakleili sobie usta czarną taśmą. Mieli ze sobą biało-czerwone chorągiewki, czarne kartki z napisem "TK" i transparenty. Widniało na nich m.in. "Pamiętajcie demokracji grabarze, kiedyś zapłacicie za te blamaże"; "uważajcie dranie! Po śmierci demokracji nastąpi jej zmartwychwstanie"; "To historii chichoty, słuchać o demokracji Piotrowicza gęgoty".

Jarosław Marciniak z zarządu KOD, który w Sejmie prezentował obywatelski projekt zmian ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, a później go wycofał, mówił podczas protestu dziennikarzom, że działacze Komitetu przyszli protestować wobec braku akceptacji przez PiS proponowanych przez nich rozwiązań w sprawie TK.

- Pojawili się tutaj ludzie, którzy zbierali podpisy (pod obywatelskich projektem), po drugie czują się oszukani przez władzę, która w ogóle nie wysłuchała tego, z czym oni przyszli - podkreślił Marciniak.

Zwrócił uwagę, że firmowany przez KOD projekt zyskał pozytywną opinię m.in. Sądu Najwyższego, a ponadto zawierał rekomendacje, które znalazły się w marcowej opinii Komisji Weneckiej. - Trzeba pokazać, że obywatele są, dbają, patrzą, a władza musi mieć świadomość, że ktoś ją kiedyś rozliczy - dodał Marciniak.

Na pikiecie pojawiły się posłanki Nowoczesnej: Kamila Gasiuk-Pihowicz i Joanna Scheuring-Wielgus oraz Michał Szczerba z PO. Politycy gratulowali działaczom KOD wycofania we wtorek z Sejmu obywatelskiego projektu nowej ustawy o TK.

- Teraz mamy jednoznaczną sytuację - PiS bierze pełną odpowiedzialność za to, jaki ten projekt wyjdzie z Sejmu - powiedział Szczerba. - A wasz projekt nie będzie już zasłoną dymną dla niekonstytucyjnych rozwiązań - dodała Gasiuk-Pihowicz.

Na zakończenie protestu działacze KOD i posłowie odśpiewali hymn narodowy. Protesty odbyły się również m.in. w Gdańsku, Katowicach, Opolu czy Łodzi.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Klara 2016-07-05 19:55:04
    Co tu komentować...stare komuchy opłacone przez żydaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA