REKLAMA

Przecieki w sprawie prezydenckich ustaw reformujących sądownictwo. "Zaskakujące i do przemyślenia"

  • Autor: PAP/JS
  • 06 września 2017 20:45
Przecieki w sprawie prezydenckich ustaw reformujących sądownictwo. "Zaskakujące i do przemyślenia" RMF FM podało, że prezydent chce wzmocnić swoją pozycję i przejąć część kompetencji, które w zawetowanych projektach PiS były przypisane ministrowi sprawiedliwości (fot. Kancelaria Prezydenta/Andrzej Duda)

Propozycje prezydenta dotyczące rozwiązań ws. Krajowej Rady Sądownictwa są zaskakujące i "do przemyślenia" - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Chodzi m.in. o możliwość wskazania przez prezydenta i Senat kandydatów na członków KRS, gdy nie będzie większości w Sejmie.

RMF FM podało, że prezydent chce wzmocnić swoją pozycję i przejąć część kompetencji, które w zawetowanych projektach PiS były przypisane ministrowi sprawiedliwości; ma pełnić rolę "bezpiecznika", na przykład przy wyłanianiu sędziów do KRS. Jak podaje radio, przy ich wyborze konieczna będzie większość trzech piątych głosów w Sejmie, co ma umożliwić ponadpartyjny wybór. Jeżeli uzyskanie takiej większości nie będzie możliwe, to m.in. głowa państwa będzie mogła wskazać własnych kandydatów. Taką możliwość prawdopodobnie będzie miał też Senat.

"To jest zaskakujące, jest to do rozważenia, do przemyślenia i (to) bardzo ciekawa inicjatywa. Jest to interesujące dla mnie i jest to duże zaskoczenie, bo o takich propozycjach wcześniej nie słyszałem" - skomentował to Karczewski w TVP Info.

Jak dodał, propozycji dot. przejęcia części kompetencji, które w zawetowanych projektach PiS były przypisane ministrowi sprawiedliwości, należało się spodziewać. "O trzech piątych, zgodziliśmy się przecież w trakcie procedowania i tak uchwaliliśmy w ustawie. (...) O Senacie słyszę po raz pierwszy. Jestem zaskoczony, a jeśli miałbym powiedzieć jak, to powiem że miło zaskoczony" - powiedział Karczewski.

Zapytany, czy myśli, że te propozycje uspokoją Komisję Europejską powiedział, że "pośrednio tak". "Bezpośrednio myślę, że przede wszystkim rozwiązują pewne problemy. Tak jak mówiłem, przecież pochodzimy z tego samego środowiska politycznego, mieliśmy taki sam pogląd na funkcjonowanie i Sądu Najwyższego i w ogóle wymiaru sprawiedliwości, więc to są rozwiązania, które idą w dobrym kierunku. Wymagają na pewno jeszcze zastanowienia i analizy" - dodał marszałek Senatu.

Według RMF Sąd Najwyższy będzie mógł rozpatrywać sprawy merytorycznie, a prawo do wniesienia kasacji nadzwyczajnej będzie miał m.in. prezydent, Rzecznik Praw Obywatelskich czy Prokurator Generalny; w projekcie zaś nie będzie zapisu że sędziowie SN przejdą automatycznie w stan spoczynku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • eugeniusz 2017-09-12 19:54:05
    Jeśli, skutkiem poglądu na funkcjonowanie SN oraz wymiaru sprawiedliwości, jest - w pierwszej kolejności - wyłącznie ustalenie Kto i Kogo wybiera, to faktycznie "dobry kierunek - dobrej zmiany" i pogratulować obu Panom "zgodności" w miłym stanie rzeczy. Ponieważ jednak, obaj Panowie - dobrowolnie - zdecydowali się kandydować na stołki, które zajmują, to każdemu obywatelowi przysługuje prawo, żądania od nich "myśli" trochę wyższego rzędu niż czysto personalistyczne. Rozumiem, obaj Panowie ocierają się o granice przekonania o własnej nieomylności oraz wiecznego trwania tego stanu rzeczy. Myślę jednak, że rychło nastąpi weryfikacja Ich "miłego" stanu megalomani, nie tylko tej politycznej. A jeśli chodzi o kasacje, to faktycznie jest o czym rozmawiać, ale... nie jestem pewien, czy możliwą jest jakakolwiek "rozmowa" merytoryczna z Panem Prezydentem czy też Panem Marszałkiem zwłaszcza, że oboje niejako firmują tą agitkę propagandową w TV za "reformą wymiaru". Prostactwo jakie bije z tego spotu, może zasługiwać, co najwyżej, na litość dla "twórców i sponsorów" tego tworu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA