REKLAMA

Przed Sejmem zebrały się dwie demonstracje - przeciw i za działaniami PiS

 • Autor: AS/PAP
 • 02 grudnia 2015 17:49
Przed Sejmem zebrały się dwie demonstracje - przeciw i za działaniami PiS (fot. Twitter PO)

Przed Sejmem zebrały się dwie demonstracje - przeciw i za działaniami PiS w sprawie wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. "Demokracji nie oddamy" - skandują przeciwnicy zmian. Zwolennicy - zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie referendum ws. rozwiązania Trybunału.

Ponad dwie godziny kilkadziesiąt osób z bannerami, flagami i transparentami domagało się sprawiedliwości i poszanowania prawa. Przemawiali kolejno: Ewa Stankiewicz - Solidarni2010, Agnieszka Zdanowska - KGP, Zygmunt Miernik, Adam Słomka, Paweł Piekarczyk, Hanna Dobrowolska. Na zakończenie tej części demonstracji odśpiewano "Rotę" – poinformował portal solidarni2010.pl. Manifestujący zebrali się pod Sejmem ponownie o godz. 17.00.

W Sejmie PO apelowało, by posłowie PiS wyszli na zewnątrz i zobaczyli, co dzieje się przed budynkiem. W tym samym czasie protestujący krzyczeli - "hańba".

Natomiast grupa kilkudziesięciu osób popierająca te zmiany skandowała: "Zamachowcy! Zamachowcy!", "Precz z komuną", "Polska racja stanu".

Z kolei jeden ze współorganizatorów protestu przeciwników zmian w TK, Jakub Górnicki ze stowarzyszenia e-Państwo mówił, że obecna władza odbiera głos nie tylko opozycji, ale również obywatelom. "My jesteśmy tu dzisiaj, aby powiedzieć, że taki tryb pracy Sejmu nie jest dobry. Chcielibyśmy, aby był znacznie dłuższy czas dla opozycji i obywateli przy pracach nad ustawami czy też uchwałami" - powiedział.

Przeciwnicy zmian w TK skandowali: "Państwo prawa, nie prezesa" oraz "Demokracji nie oddamy".

Podczas protestu miała miejsce krótka szarpanina między kilkoma osobami z obu grup. Doszło do niej, gdy jeden ze zwolenników zmian w Trybunale chciał odebrać transparent osobie z przeciwnej grupy. Szarpiących się rozdzieliła policja.

sejm.jpg

 

Podczas protestu Marszałkowi Sejmu RP Markowi Kuchcińskiemu przekazano oświadczenie organizatorów protestu:

"Wobec skandalicznego, uwłaczającego elementarnemu poczuciu sprawiedliwości postępowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego wraz z jego Przewodniczącym sędzią Rzeplińskim zwołane zostały manifestacje sprzeciwu na 2 grudnia przed sejmem i na 3 grudnia przed Trybunałem Konstytucyjnym.

W imieniu organizatorów społecznych protestów stwierdzamy:

- nie ma zgody na manipulowanie prawem

- nie ma zgody na zastraszanie wybranego w wolnych wyborach sejmu, czyli władzy ustawodawczej, przez władzę sądowniczą

- nie ma zgody na orzekanie przez sędziów we własnej sprawie

- nie ma zgody na stawianie się ponad prawem sędziów Trybunału Konstytucyjnego, ani jakichkolwiek innych sądów

- nie ma zgody na upolitycznienie Trybunału Konstytucyjnego, który reprezentuje de facto opozycję sejmową

- nie ma zgody na pełzające procedury, które pod szyldem demokracji wypaczają jej sens.

Prawo ma służyć dobru społeczeństwa, a nie społeczeństwo zmanipulowanemu prawu!

Polacy wybrali reformy i nie pozwolimy na ich torpedowanie!

Popieramy stanowcze działania sejmu, rządu i pana Prezydenta, które mogą przywrócić wiarygodność władzy sądowniczej w Polsce.

Sprzeciwiamy się szarganiu Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej przez Trybunał Konstytucyjny!"

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • istrudy 2015-12-02 21:13:25
  ludzie do konspiracji przeciw ZIOBRZE ,MACIEREWICZOWI kaczce , walczmy
 • list 2015-12-02 21:09:25
  gdzie mogę walczyc z dyktaturą PISU
 • Edyta 2015-12-02 18:35:04
  he jaki cyrk w tym sejmie oglądam i nie wierze co widzę i słyszę a te wściekłe zwierzęta przed sejmem? patrzcie jakie wszystko nagle zdrowe! ile to siły ma staruchy ozdrowiały! zus powinien po sprawdzać komu za co płaci i po wzywać na komisję po zabierać rentę jak mają siłę stać na tym zimnie gęby wydzierać i do ręko czynów nawet tam doszło jedna jakaś wściekła około 60-ki chłopa lała szarpała....parodia wszystkim się udzielaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA