REKLAMA

Przed szczytem NATO rozmowy prezydenta z przywódcami Niemiec, Francji i Wlk. Brytanii

 • Autor: PAP/JS
 • 08 czerwca 2016 09:10
Przed szczytem NATO rozmowy prezydenta z przywódcami Niemiec, Francji i Wlk. Brytanii Rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii domkną budowanie konsensusu wokół lipcowego szczytu NATO w Warszawie (fot. twitter/Kancelaria Prezydenta)

Rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii domkną budowanie konsensusu wokół lipcowego szczytu NATO w Warszawie - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

W związku z przygotowaniami do szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego prezydent Duda odbył ok. 20 wizyt zagranicznych. Przed 8 lipca prezydent odwiedzi jeszcze Danię, Niemcy i Słowację, co - jak powiedział Szczerski - zakończy wizyty polityczne przed wydarzeniem.

Poinformował, że przygotowywane są rozmowy telefoniczne z prezydentem Francji Francois Hollande'em oraz premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Zaznaczył, że Francja i Wielka Brytania to sojusznicy o różnej perspektywie spojrzenia na niektóre elementy polityki natowskiej. Ale - podkreślił - dziś jest bardzo blisko konsensusu, jakim będą decyzje szczytu w Warszawie. Dodał, że Francja i Wielka Brytania mają duży udział w jego budowaniu, "w ostatecznej zgodzie na wzmocnienie wschodniej flanki".

Szczerski podkreślił, że prezydent będzie domykał warszawski kompromis w gronie kluczowych sojuszników NATO: Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Andrzej Duda 16 czerwca w Berlinie spotka się z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem, a 17 czerwca z kanclerz Angelą Merkel. 17 czerwca - po wyjeździe prezydenta Dudy z Berlina - do Warszawy przybyć ma prezydent Niemiec. Spotkania odbędą się w ramach obchodów dwudziestopięciolecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W związku z obchodami 22 czerwca w Berlinie odbędą się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe.

Zobacz też: Dziewięć śledztw w prokuraturze. PO i PSL mają się czego obawiać?

Wizyty zagraniczne prezydenta Dudy po objęciu przez niego urzędu w sierpniu ub. roku koncentrowały się przede wszystkim na budowaniu poparcia polskiego postulatu wzmocnienia wschodniej flanki NATO przed lipcowym szczytem sojuszu w Warszawie: realnej, faktycznej obecności wojsk natowskich i sprzętu. Na początku listopada ub. roku w Bukareszcie przywódcy dziewięciu państw wschodniej flanki NATO, w tym prezydent Duda, zadeklarowali połączenie wysiłków na rzecz zapewnienia tam, gdzie to konieczne, "silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej" NATO w regionie.

W lutym ministrowie obrony NATO postanowili zwiększyć wojskową obecność na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce; wojskowi zaproponowali rozmieszczenie kilku batalionów w krajach regionu. W ubiegłym tygodniu MON poinformowało, że Polska wyśle do państw bałtyckich kompanię zmechanizowaną.

Szczyt NATO, pod przewodnictwem jego sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga, odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oraz państw partnerskich. Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.

W ramach szczytu odbędą się sesje, m.in. NATO-Unia Europejska z udziałem przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera oraz szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini. Odbędzie się także posiedzenie NATO-Ukraina na szczeblu szefów państw.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA