REKLAMA

Przed szczytem spotkania prezydenta Dudy ze Stoltenbergiem i Obamą

  • Autor: PAP/JS
  • 04 lipca 2016 13:21
Przed szczytem spotkania prezydenta Dudy ze Stoltenbergiem i Obamą W czwartek po południu, dzień przed szczytem NATO, Andrzej Duda w Belwederze spotka się z sekretarzem generalnym NATO (fot.twitter)

Spotkania prezydenta Andrzeja Dudy: w czwartek (7 lipca) w Belwederze z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, w piątek (8 lipca) z prezydentem USA Barackiem Obamą na Stadionie PGE Narodowym - poprzedzą rozpoczynający się w piątek szczyt Sojuszu w Warszawie.

W czwartek po południu, dzień przed szczytem NATO, Andrzej Duda w Belwederze spotka się z sekretarzem generalnym NATO. W rozmowach mają wziąć udział także minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz szef BBN Paweł Soloch. Po spotkaniu odbędzie się konferencja prasowa Andrzeja Dudy i Jensa Stoltenberga - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

W piątek rano Andrzej Duda i Jens Stoltenberg otworzą forum eksperckie "NATO - w obronie pokoju: 2016 i dalej", które jest wydarzeniem towarzyszącym szczytowi Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szczerski poinformował, że przewidziano wystąpienia Dudy i Stoltenberga na temat bezpieczeństwa i szczytu NATO.

Przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu prezydent Duda spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Szczerski poinformował w poniedziałek PAP, że ponad półgodzinne spotkanie "w wąskim gronie" odbędzie się na Stadionie PGE Narodowym, w miejscu obrad szczytu NATO.

Jak zapowiadał wcześniej prezydencki minister, rozmowa będzie dotyczyła kwestii bezpieczeństwa oraz całości zagadnień w relacjach polsko-amerykańskich. Dodał, że można spodziewać się, iż przywódcy będą rozmawiać o Brexicie i przyszłości umowy handlowej TTIP negocjowanej między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską.

Po spotkaniu przewidziano spotkanie prezydentów z mediami.

Szefów państw i rządów przybywających na szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego na Stadionie PGE Narodowym będą witać Andrzej Duda i Jens Stoltenberg. Po powitaniu rozpoczną się obrady. W piątek wieczorem sekretarz generalny NATO ma ogłosić decyzje dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

W Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczysta kolacja z udziałem uczestników szczytu.

W sobotę (9 lipca) prezydent Duda będzie brał udział w sesjach plenarnych; tego dnia planowane są także spotkania bilateralne polskiego prezydenta - poinformował Szczerski. Szczyt zakończą konferencje prasowe prezydenta Dudy i sekretarza generalnego Sojuszu - powiedział Szczerski.

Prezydencki minister powiedział, że w niedzielę (10 lipca) w Warszawie odbędzie się robocza wizyta prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa. Dodał, że spotkanie prezydenta Dudy i prezydenta Iohannisa będzie dotyczyło podsumowania decyzji szczytu NATO, "wytyczenia dalszej ścieżki", a także znaczenia relacji polsko-rumuńskiej dla bezpieczeństwa regionalnego i współpracy w tym zakresie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA