REKLAMA

Przedwojenne stopnie wojskowe zostaną przywrócone?

  • Autor: PAP/AT
  • 17 lipca 2017 07:39
Przedwojenne stopnie wojskowe zostaną przywrócone? Czas skończyć z PRL-owskimi reliktami w polskim wojsku (fot.wojsko-polskie.pl)

Zakończeniem zmian w wojsku powinno być przywrócenie przedwojennych stopni wojskowych.

Wojska Obrony Terytorialnej sięgają do tradycji Armii Krajowej oraz Żołnierzy Wyklętych. Wszystko wskazuje na to, że liderzy komunistycznego państwa Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak niebawem pozbawieni zostaną stopni generalskich - przypomina "Rzeczpospolita"

Według "Rz" warto też rozważyć przywrócenie kroju przedwojennego munduru galowego z charakterystyczną stójką wraz ze srebrnym wężykiem, choć w tamtych czasach niektórzy wojskowi narzekali, iż są niewygodne.

Zdaniem niektórych miłośników wojskowości należy wrócić też do obowiązującego do 1993 roku ustawienia szachownicy lotniczej. "Wystarczy ją obrócić o 90 stopni" - czytamy w "Rz".

Czytaj też: Polska się zbroi. Wojsk będzie jeszcze więcej

Jednak rzeczywistym przełomem i symbolicznym powrotem do tradycji przedwojennej powinien być powrót do przedwojennych stopni wojskowych. Czas skończyć z PRL-owskimi reliktami w polskim wojsku - zaznacza "Rz". Jak przypomina gazeta, cztery lata temu resort obrony narodowej sondował taką możliwość, jednak decyzją ówczesnego ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka nie doszło do jej wprowadzenia.

Przedwojenne stopnie, które mogłyby być przywrócone sierżantom, to np. wachmistrz w żandarmerii, ogniomistrz w artylerii oraz majster w wojskach pancernych – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • rjadowoj 2017-07-18 00:29:00
    Ogniomistrz w artylerii jest do dzisiaj.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA