REKLAMA

Przerwa w obradach Sejmu. Będą problemy?

  • Autor: PAP
  • 06 listopada 2015 19:47
Przerwa w obradach Sejmu. Będą problemy? Jest wątpliwość czy kompetencje marszałka-seniora pozwalają mu na zarządzenie przerwy – ocenia ekspert. Fot. sejm.gov.pl

Wniosek o przerwę w obradach pierwszego posiedzenia Sejmu może się pojawić dopiero po tym, jak posłowie złożą ślubowanie - powiedział dr Ryszard Balicki, konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Do momentu ślubowania nie mamy posłów, czyli formalnie nie ma kto złożyć wniosku – dodał.

PiS zapowiedział w piątek, że złoży wniosek o przerwę w pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji, które zostało zwołane na 12 listopada. Według ugrupowania dzięki temu premier Ewa Kopacz będzie mogła wziąć udział w szczycie UE dotyczącym kryzysu migracyjnego (zwołanym również na 12 listopada), a także uczestniczyć w pierwszym posiedzeniu Sejmu, aby złożyć dymisję swojego gabinetu.

Przerwa po ślubowaniu

Do złożenia wniosku o przerwę w obradach potrzebni są posłowie, w związku z tym musi odbyć się ich ślubowanie i po nim może się pojawić wniosek o przerwę w obradach Sejmu - wyjaśnił Balicki.

Zgodnie z przepisami pierwsze posiedzenie Sejmu otwiera marszałek-senior, przeprowadza ślubowanie posłów i wybór marszałka Sejmu. Przed wyborem marszałka mogą być rozpatrywane wnioski formalne. Marszałek przejmuje prowadzenie obrad. W czasie pierwszego posiedzenia Sejmu prezes Rady Ministrów składa dymisję rządu.

Jest wątpliwość

Jedyna wątpliwość, jaka się pojawia, to czy kompetencje marszałka-seniora pozwalają mu na zarządzenie tej przerwy. Moim zdaniem lepiej byłoby, żeby został wybrany marszałek i wtedy zostałby złożony wniosek o przerwę w obradach - dodał konstytucjonalista.

Jak powiedział, regulamin Sejmu wyraźnie wskazuje porządek pierwszego posiedzenia Sejmu.

Marszałek-senior otwiera pierwsze posiedzenie, następnie odbiera ślubowanie posłów i potem następuje wybór marszałka, który przejmuje prowadzenie obrad - powiedział Balicki.

Jego zdaniem drugorzędną sprawą jest to, czy przed wnioskiem o przerwę posłowie zdecydują się wybierać także wicemarszałków i sędziów Trybunału Stanu, czy wybór zostanie przeprowadzony po przerwie.

Najlepiej by było poprowadzić posiedzenie do takiego momentu, kiedy ta przerwa będzie naturalna, czyli faktycznie np. po ogłoszeniu terminu na zgłaszanie kandydatów do Trybunału Stanu - wskazał.

Posiedzenie bez Kopacz?

Balicki podkreślił także, że ewentualna nieobecność w pierwszym dniu posiedzeniu nowo wybranego Sejmu premier Ewy Kopacz nie stanowi problemu.

Przepisy nie precyzują jak długa może być przerwa obradach, posiedzenie może być odroczone np. do następnego dnia, co umożliwiłoby premier Kopacz powrót ze szczytu i złożenie dymisji na wznowionym posiedzeniu Sejmu.

Jedyny kłopot to taki, że nie będzie mogła złożyć ślubowania razem z innymi posłami, ale zgodnie z regulaminem może to zrobić później - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA