REKLAMA

Przyłębska, Cioch, Morawski, Muszyński i Pszczółkowski to kandydaci PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego

 • Autor: AS/PAP
 • 01 grudnia 2015 20:09
 Przyłębska, Cioch, Morawski, Muszyński i Pszczółkowski to kandydaci PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego (fot. Paweł Kula/sejm.gov.pl)

Julia Przyłębska, Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński, Piotr Pszczółkowski to kandydaci PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego, których Sejmowa Komisja pozytywnie zaopiniowała w wieczornym głosowaniu.

Druk z nazwiskami kandydatów został opublikowany koło godz. 19. Po godz. 20 rozpoczęło się  posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, na którym miały zostać zaopiniowane wnioski w sprawie wyboru na stanowiska sędziów TK. Posiedzenie odbywało się w burzliwej atmosferze.

grabiec.jpg

Chwilę po 21:00 odbyło się głosowanie komisji sprawiedliwości, która pozytywnie zaopiniowała kandydatów Prawa i Sprawiedliwości na nowych sędziów TK.  Wcześniej większość uzyskał wniosek o przerwanie dyskusji i przystąpienie do głosowania ws. rekomendacji.

Głosowania nad rekomendacjami dla poszczególnych kandydatów odbyły się wśród głośnych protestów posłów opozycji. Za rekomendacjami było od 15 do 16 posłów, przeciw od ośmiu do dziewięciu posłów

Jutro głosowanie w  Sejmie?

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapowiedział, że w środę w Sejmie odbędzie się głosowanie nad kandydaturami. Pięcioro kandydatów zgłosił klub PiS. Wnioskodawców będzie reprezentował poseł Marek Ast.

Wcześniej Terlecki zapowiadał podanie nazwisk kandydatów po posiedzeniu prezydium klubu, które zebrało się we wtorek wieczorem. "My nie odbieramy tego jako kryzys konstytucyjny, raczej dziwi nas fakt, że PO nadal usiłuje przekonywać, że jest jakiś problem. Problemu nie ma. Wszystkie procedury zostały dopełnione. Kandydaci są zgłoszeni, sytuacja prawna jest jasna. Niepokój jest nieuzasadniony i myślę, że on szybko się uspokoi" - mówił dziennikarzom w Sejmie Terlecki.

Pytany, po co w takim razie było spotkanie u prezydenta Andrzeja Dudy, powiedział, że "prezydent troszczy się o to, żeby nie było pewnego bałaganu czy niepokoju w przestrzeni publicznej w związku z działaniami, które się toczą w Sejmie".

Kim są kandydaci?

Henryk Cioch to profesor nauk prawnych, adwokat, ekspert w dziedzinie prawa spółdzielczego, w latach 2011-15 był senatorem. Lech Morawski jest emerytowanym profesorem, wieloletnim kierownikiem katedry filozofii i teorii państwa i prawa na UKSW w Warszawie i UMK w Toruniu, zajmuje się problemami współczesnej filozofii prawa, w latach 2014-15 był członkiem Trybunału Stanu.

Mariusz Muszyński jest doktorem habilitowanym, profesorem UKSW, specjalizuje się w prawie publicznym państwowym i międzynarodowym i prawie konstytucyjnym, pracował w MSZ, m.in. jako szef działu prawnego w ambasadzie w Berlinie, od 2011 r. jest członkiem Trybunału Stanu, w tym roku został wybrany jego wiceprzewodniczący. W lipcu przygotował opinię prawną, w której napisał, że "na każdym etapie przed faktycznym przeprowadzeniem referendum jest możliwa formalna zmiana lub uchylenie przez prezydenta wydanego wcześniej postanowienia o ogłoszeniu referendum ogólnokrajowego".

Julia Przyłębska jest prawnikiem, pracowała jako sędzia, a następnie w służbie dyplomatycznej, gdzie m.in. odpowiadała za współpracę Rzecznika Interesu Publicznego z Urzędem ds. akt Stasi i koordynowała rozmowy ws. odszkodowań za działania III Rzeszy i przyznania Polonii w Niemczech statusu mniejszości. W 2007 r. wróciła do orzekania jako sędzia, jest przewodniczącą wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

Piotr Pszczółkowski jest adwokatem, w tym roku został posłem PiS. W postępowaniach karnych dotyczącym katastrofy smoleńskiej jest pełnomocnikiem kilkudziesięciu osób, bliskich ponad dwudziestu ofiar.

Spotkanie Andrzeja Dudy z szefami klubów parlamentarnych

We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z szefami klubów parlamentarnych, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim oraz prezesem Trybunału Andrzejem Rzeplińskim i jego wiceprezesem Stanisławem Biernatem. Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska poinformowała po zakończeniu spotkania, że Andrzej Duda dokona rzetelnej oceny sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Prezes TK prof. Andrzej Rzepliński powiedział we wtorek PAP, że Trybunał Konstytucyjny wystąpił do Sejmu o powstrzymanie się od wyboru nowych sędziów TK do czasu wydania przez niego wyroków w sprawach ustawy o TK i jej nowelizacji.

W ub. tygodniu Sejm głosami PiS i Kukiz'15, a przy sprzeciwie pozostałych klubów opozycyjnych, uznał, że wybór pięciu sędziów dokonany 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji - nie miał mocy prawnej. Trzej sędziowie zostali wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasała 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu; dwaj pozostali - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia, czyli w trakcie kadencji obecnego Sejmu. Wybrani w październiku sędziowie nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę, co jest konieczne, by mogli orzekać.

W czwartek, 3 grudnia, TK ma zbadać przyjętą w czerwcu ustawę o TK, która była podstawą wyboru pięciu sędziów z 8 października. Wniosek taki pierwotnie złożyli posłowie PiS, który później wycofali, bo zdecydowali się na nowelizację ustawy. Wniosek ponowili posłowie PO i PSL. Do ich wniosku przyłączył się RPO Adam Bodnar - w zakresie kwestionującym przepis, na którego mocy Sejm wybrał następców dwóch sędziów, których kadencja kończy się w grudniu.

Z kolei 5 grudnia ma wejść w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę). Umożliwia ona ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału i wprowadza zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP, co następuje w 30 dni od dnia wyboru. W nowelizacji przyjęto także, że trzy miesiące od wejścia zmian w życie wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - jako prezesa i wiceprezesa TK.

Tę nowelę zaskarżyły do TK PO, Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Sądownictwa. Trybunał rozpozna wnioski 9 grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Tet 2016-05-21 14:16:53
  Polecam wszystkim POLAKOM !!! link :...ZaKODowani - Evtis & Basti
 • Państwo teoretyczne! 2015-12-02 07:22:08
  Do Chachar: Zwrot Bolszewików należałoby rozszerzyć, od lat opisuje powyższy problem który się zakorzenił Leszek Bubel w gazecie "Tylko Polska". Mianowicie, bolszewikami nazwano majętnych żydów-powszechnie wiadomo, lagenie funkcjonujących terrorystów.
 • polityk prawicowy 2015-12-02 06:45:55
  Komuna wróciła! Wolność słowa jak i swobodę do zgromadzeń publicznych zabroniła, sami wpadliście w własne szambo! Efekty poprzednich ustaw! Najstosowniejsze w danych okolicznościach dla parlamentarzystów VIII kadencji sejmu RP byłoby oficjalne złożenie wniosku, w celu usprawiedliwienia braku uczestnictwa w posiedzeniach PSL-PO-Nowoczesnej w powyższych okolicznościach.
 • Chachar 2015-12-01 23:35:38
  Miłosz pisał ".... zapamiętane będą czyny i rozmowy. ..." trzeba zapamietać kto głosował za. Kandydaci mają tytuły, a nie mają poczucia elementarnej przyzwoitości. Są prawnikami a nie wiedzą co to duch prawa. Bolszewizm to nie kwestia poglądów, to kwestia charakteru, oni wszyscy są bolszewikami.
 • Obudź się Polsko! 2015-12-01 22:12:45
  Czytając powyższy komentarz zaniepokojonego do dobro publiczne polityka Platformy Obywatelskiej, Jana Grabiec przyznam fantastyczny materiał zapewnił obóz rządzący PIS do nakręcenia THRILLERA NA FAKTACH AUTENTYCZNY. GRATULUJE!!! ZAPISALIŚCIE SIĘ JUŻ NA SETKI LAT W HISTORII!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA