REKLAMA

PSL chce szukać rozwiązania sporu o TK w Sejmie

  • Autor: PAP/GP
  • 13 kwietnia 2016 12:56
PSL chce szukać rozwiązania sporu o TK w Sejmie Lider ludowców na spotkaniu, z obywatelkami przebranymi na ludowo. (fot.:twitter.com/nowePSL)

W Sejmie należy szukać rozwiązania problemu wokół Trybunału Konstytucyjnego; szansą na zakończenie sporu byłoby przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o TK autorstwa PSL - przekonywał w środę (13 kwietnia) lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz przypomniał na środowym briefingu w Sejmie, że PSL zaproponował we wtorek m.in. "opcję zerową", czyli przejście w stan spoczynku sześciu sędziów TK, trzech wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu i trzech w obecnej, a także wybór nowych sędziów większością 2/3 głosów.

- To jest szansa na zakończenie sporu wokół TK, cieszę się, że w wielu miejscach ten projekt został dobrze odebrany - mówił w środę Kosiniak-Kamysz, zaznaczając, że takie opinie wyrażali też niektórzy politycy PiS. Według Kosiniaka-Kamysza, konsensus jest możliwy, trzeba tylko gotowości i chęci. Polityk zapowiedział, że jest gotów do rozmowy z przedstawicielami wszystkich środowisk politycznych, którzy wyrażą taką chęć.

Nawiązał też do tego, że Parlament Europejski ma przyjąć w środę rezolucję dotyczącą kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Ocenił, że rezolucja skłoni polskich polityków do zintensyfikowania prac nad osiągnięciem kompromisu wokół TK.

- Trochę mnie dziwi złożenie rezolucji przez PiS, bo oni tak wiele mówili o tym, że polskie spory powinniśmy rozwiązywać w polskim domu - dodał lider PSL.

Podkreślił, że szukanie kompromisu musi odbywać się w polskim parlamencie. Zapowiedział, że europosłowie PSL poprą rezolucję przedstawioną przez Europejską Partię Ludową.

- Choć to niedobrze, że rozmawiamy o tym bardziej intensywnie w parlamencie europejskim niż w polskim - zaznaczył lider ludowców.

Projekt rezolucji stworzyły wspólnie największe frakcje europarlamentu - socjaliści i chadecy. Tę wersję rezolucji poprzeć mają również trzy mniejsze ugrupowania: Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, Zjednoczona Lewica Europejska - Nordycka Zielona Lewica oraz Zieloni - Wolny Sojusz Europejski. Inicjatorzy projektu zapewniają, że rezolucja jest wyrazem troski o Polskę.

Przeczytaj: CBOS opublikował sondaż o poparciu dla rządu w kwietniu

W zaproponowanym projekcie rezolucji Parlament ma m.in. wyrazić zaniepokojenie tym, że faktyczny paraliż Trybunału Konstytucyjnego w Polsce zagraża demokracji, prawom człowieka i rządom prawa oraz wezwać rząd w Warszawie do uszanowania, opublikowania i pełnego wprowadzenia w życie wyroku TK z 9 marca. PE ma również wezwać polski rząd do pełnej implementacji opinii Komisji Weneckiej oraz poprzeć decyzję KE o uruchomieniu wobec Polski procedury kontroli praworządności.

Własny projekt rezolucji dotyczącej kryzysu wokół TK zgłosiła Frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), do której należą europosłowie PiS. Według ich projektu, przyczyną tego kryzysu są decyzje poprzedniego Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA