REKLAMA

PSL: Dwukadencyjność także dla posłów

  • Autor: PAP/AT
  • 13 grudnia 2017 11:40
PSL: Dwukadencyjność także dla posłów Zgorzelski nazwał projekt zmian w Kodeksie wyborczym autorstwa PiS spartolonym (Piotr Zgorzelski, fot. mat. Piotra Zgorzelskiego)

Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów, co przewiduje projekt zmian w Kodeksie wyborczym, powinna zostać rozszerzona na posłów - ocenił Piotr Zgorzelski (PSL).

Zgorzelski złożył w środę (13 grudnia) w Sejmie wniosek o odrzucenie projektu zmian w Kodeksie wyborczym autorstwa PiS.

Zgorzelski podczas debaty w Sejmie nad projektem zmian w Kodeksie wyborczym zarzucił PiS, że zlekceważyli Polaków m.in. przez nieprzeprowadzenie konsultacji. "To projekt, który miał być antidotum na wszystkie wasze obsesje, obsesje o fałszerstwie, że Polacy nie są godni, żeby samodzielnie podejmować decyzję" - dodał. Nazwał projekt "spartolonym".

Poseł dodał, że presja na wnioskodawcach ma sens, bo przed debatą posłowie PiS wycofali się z części proponowanych zmian. Jednocześnie podkreślił, że tego projektu nie można naprawić. "Nadal w projekcie funkcjonuje instytucja komisarza, który ma takie uprawnienia, że nie można wpisać je w jakiekolwiek działania samorządowe" - zauważył Zgorzelski.

"Dobrze, że wycofaliście się z krojenia przez komisarza okręgów wyborczych w gminach i powiatach, ale zostawiliście w sejmikach. Dlaczego? Dlatego, że jak mówił wasz prezes - w sejmikach są worki pieniędzy. O tych workach pieniędzy ciągle marzycie" - powiedział poseł PSL.

Czytaj też: PO: Składamy wniosek o odrzucenie złej ustawy w całości

Zauważył jednocześnie, że przewidziana w projekcie likwidacja głosowania korespondencyjnego wyklucza z wyborów chorych i niepełnosprawnych. Zarzucił PiS, upolitycznienie PKW. "To powrót do najbardziej mrocznych wzorców stalinowskich" - ocenił. "Skład PKW, który proponujecie to odwzorowanie składu PKW z 1946 roku, a w efekcie działania tej Komisji doszło do największych fałszerstw wyborczych w 1947 roku. Taką komisję chcecie?" - pytał Zgorzelski.

Według niego wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów powinno zostać rozszerzona o posłów.

Na koniec złożył poprawki na ręce prowadzącej obrady wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i jednocześnie wniósł o odrzucenie projektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • ANNA 2017-12-13 21:53:23
    Jakie ma znaczenie to, czego żąda partia, mająca 3 % poparcia? Toż to polityczny trup!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA