REKLAMA

PSL liczy na 12-15 proc. poparcia. Walczy o mandat na Śląsku

  • Autor: PAP
  • 03 września 2015 13:57
PSL liczy na 12-15 proc. poparcia. Walczy o mandat na Śląsku Piechociński wzywał, by "odbudować Polskę rozumnego centrum, racjonalności, dialogu". Fot. slaskie.psl.pl

Polskie Stronnictwo Ludowe liczy na 12-15 proc. poparcia w październikowych wyborach parlamentarnych - oszacował w czwartek w Katowicach lider partii Janusz Piechociński. Śląskie struktury PSL spodziewają się, że tym razem partia uzyska w regionie mandat poselski.

Obecnie PSL nie ma w woj. śląskim żadnego posła. W skali ogólnopolskiej w wyborach przed czterema laty partia zdobyła 8,36 proc. głosów, co dało jej 28 mandatów. Lider PSL, który w czwartek w Katowicach przekonywał do głosowania na kandydatów tego ugrupowania, spodziewa się lepszego wyniku.

Alternatywa dla skłóconych partii

W imieniu PSL do każdego mówię: dajcie nam te 12-15 proc.głosów. Nie dla nas, nie dla naszej satysfakcji, nie dla 50 czy 60 posłów - mówił Piechociński, przedstawiając PSL jako alternatywę dla - jak mówił - skłóconych partii PO i PiS.

Wzywał, by "odbudować Polskę rozumnego centrum, racjonalności, dialogu".
Piechociński dodał, że wobec wywodzącego się z obozu PiS prezydenta "teraz trzeba szukać premiera i koalicji, która będzie mogła racjonalnie pomagać, wspierać, realizować; być odpowiedzialna i tworzyć szanse rozwojowe".

Zapewniał, że na listach PSL nie ma kandydatów "przyniesionych w teczce".

Jerzy Ziętek z listy PSL

Jak podali lokalni działacze, katowicką listę PSL otworzy niezwiązany wcześniej z tą partią Jerzy Ziętek, który wszedł do obecnego Sejmu jako poseł PO (w wyborach w 2007 i 2011 r.), a obecnie jest posłem niezrzeszonym; bez skutku ubiegał się o urząd prezydenta Katowic.

Jest wnukiem cenionego do dziś na Śląsku gen. Jerzego Ziętka - powstańca śląskiego, wojewody w okresie PRL, uznawanego za inspiratora wielu wielkich inwestycji w regionie.

Kandydaci ze Śląska

W Częstochowie listę PSL otworzy szef tamtejszego oddziału ARMiR i wiceprzewodniczący sejmiku śląskiego Stanisław Gmitruk, w Sosnowcu - wicemarszałek województwa i b. wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa, w Bielsku-Białej - wicewojewoda śląski Mirosław Szemla, w Rybniku - radny wojewódzki i przedsiębiorca Bronisław Karasek, a w Gliwicach - b. wicewojewoda, obecny prezes wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska Andrzej Pilot.

Dąbrowa, który jest szefem śląskich struktur PSL, liczy, że tym razem partii uda się zdobyć mandat w regionie, choć nie udało się to od kilku kadencji.

Jeżeli postawimy jako Polacy na to, że chcemy mieć mocne centrum i duży rozsądek, to w woj. śląskim mandaty dla PSL powinny być" - ocenił Dąbrowa.

Partia zajmie się Burym

Piechociński pytany był o decyzje tej partii wobec szefa jej klubu parlamentarnego Jana Burego, któremu prokuratura chce przedstawić zarzuty dotyczące m.in. wpływania na konkursy na stanowiska w delegaturach NIK. Powtórzył, że partia zajmie się sprawą w "stosownym momencie".

Stosowny moment jest wtedy, kiedy nie tylko poseł Bury, ale sejmowa komisja regulaminowa zapozna się z wnioskiem i uzasadnieniem tego wniosku. Wtedy spodziewamy się, że uzyskamy czytelny głos i ocenę co dalej ze strony Jana Burego, a później będzie - i od tego nie uciekniemy - decyzja PSL - powiedział wicepremier.

My nie tylko wierzymy w ludzi, nie tylko zakładamy konstytucyjne i prawne domniemanie niewinności, ale mamy świadomość, że osoba obwiniona czy pomówiona, oskarżona, ma prawo do obrony w wymiarze prawnym, moralnym i politycznym; nie bądźmy tacy w gorącej wodzie kąpani – dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA