REKLAMA

PSL o systemie Patriot. "To krok milowy dla bezpieczeństwa Polski"

  • Autor: PAP/KDS
  • 28 marca 2018 13:49
PSL o systemie Patriot. "To krok milowy dla bezpieczeństwa Polski" To, co się dzisiaj dzieje, to jest naprawdę krok w dobrym kierunku - ocenia poseł PSL. (fot. mat. Piotra Zgorzelskiego)

Umowa na zakup systemu Patriot, to "kamień milowy", jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski, to krok w dobrym kierunku - ocenił poseł PSL Piotr Zgorzelski.

Poseł PSL przytoczył stwierdzenie, które w jego ocenie jest adekwatne do zaistniałej sytuacji - jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Zgorzelski podkreślił, że Polska w ogóle nie miała systemu obrony przeciwrakietowej. - Więc to, co się dzisiaj dzieje, to jest naprawdę krok w dobrym kierunku - ocenił.

Pod koniec ubiegłego roku amerykańskie władze zgodziły się sprzedać Polsce w pierwszej z dwóch planowanych faz m.in. 16 wyrzutni, cztery stacje radiolokacyjne i 208 pocisków.

Zestawy dla Polski mają być dostarczane w latach 2022-24. Według deklaracji z lipca ub. r. Polska otrzyma jednostki ogniowe w najnowocześniejszej dostępnej konfiguracji. Pierwsza partia ma być wyposażona w radary sektorowe, w drugiej fazie mają być dostępne radary dookólne; zapowiedziano też prace nad włączeniem w polski system tańszych pocisków, które mają być uzupełnieniem dla pocisków antybalistycznych PAC-3 MSE. Polskie baterie Patriot mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym systemem zarządzania polem walki IBCS.

W ubiegłym tygodniu zostały podpisane warte prawie 950 mln zł umowy offsetowe związane z planowanym kontraktem, dotyczące transferu technologii i udziału polskiego przemysłu w dostawach i obsłudze zestawów Patriot dla polskich sił zbrojnych.

Największy z dotychczasowych kontraktów zbrojeniowych w Polsce był negocjowany w formule międzyrządowej od kwietnia 2015 r.; od jesieni ub. r. trwały negocjacje offsetu.

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. Program obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, którego podstawą będą zestawy Patriot, zakłada, że będzie to system mobilny, umożliwiający obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Chłop III RP 2018-03-28 16:10:26
    Pięknie: Polskie Stronnictwo LUDOWE(!!!) zachwyca się "Patriotami" w postaci spodziewanych rakiet. Oznacza to, że ze spraw czysto ludowych przerzuciło się na tematy strategiczne. Wolno mu. Ciekawsze jednak byłoby dowiedzenie się, jaki pogląd ma PSL na zapowiedź projektu ustawy opracowanej przez wicem. Jakiego o zniesieniu dekretu o reformie rolnej, co oznacza, że wielu zwolenników tej partii z dnia na dzień zostanie pozbawionych ziemi z reformy?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA