REKLAMA

PSL określa budżet na rok 2016 jako ryzykowny

  • Autor: PAP/GP
  • 27 stycznia 2016 13:54
PSL określa budżet na rok 2016 jako ryzykowny Zdaniem Tokarskiej nasuwa się niepokojące pytanie: z czego zostaną pokryte w następnych latach stałe wydatki socjalne? (fot. twitter.com)

· Projekt budżetu na 2016 r. jest kontrowersyjny i niezwykle ryzykowny - oceniła w środę (27 stycznia) w sejmie Genowefa Tokarska z PSL.
· Posłanka stronnictwa zapowiedziała złożenie kilkunastu poprawek do ustawy, które mają zapewnić pieniądze na pokrycie niezbędnych wydatków państwa.

Tokarska podczas drugiego czytania projektu budżetu na 2016 r. zarzuciła PiS, że uchwalane przez posłów tej partii - najczęściej nocą - ustawy nie mają niezbędnych opinii, ocen, czy kalkulacji, są sprzeczne z zasadami konstytucyjnymi, demokracji i wolności.

To, zdaniem Tokarskiej, zdecydowało, że ocena budżetu nie może być pozytywna.

- A wręcz przeciwnie, budżet ten jest kontrowersyjny i niezwykle ryzykowny. Przestaliśmy po prostu, jako kraj, być wiarygodnym - mówiła.

Wskazała na poluzowanie reguły wydatkowej, zmanipulowanie budżetu za rok 2015 poprzez zwiększenie przewidzianego w nim deficytu, zwiększenie deficytu na obecny rok o kolejne 4,7 mld zł.

Ryszard Petru o gospodarce i ekonomii pod rządami PiS. Przeczytaj.

- To powoduje, że następuje wzrost długu publicznego, co jest bardzo źle postrzegane przez inwestorów, rynki finansowe i agencje ratingowe - ostrzegła Tokarska.

Przywołała wyliczenia, z których wynika, że kilka miesięcy rządów PiS kosztuje już Polaków kilkaset milionów złotych, co związane jest z większymi wydatkami na obsługę długu.

Zdaniem Tokarskiej nasuwa się niepokojące pytanie: z czego zostaną pokryte w następnych latach stałe wydatki socjalne?

Przedstawicielka PSL poinformowała, że jej klub złoży kilkanaście poprawek do projektu budżetu na pokrycie niezbędnych wydatków i przedstawiła kilka z nich.

Jedna przewiduje zwiększenie dochodów z zysku NBP o 300 mln zł i przeznaczenie pieniędzy na program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej.

Druga poprawka także zwiększa dochody z zysku NBP o 300 mln zł, z tym, że kwota ta ma być przeznaczona na zwiększenie środków Agencji Rezerw Materiałowych.

- Wnioskujemy (o) zwiększenie rezerw w zakresie żywca wieprzowego, mleka i jego przetworów. Utrzymujące się od dłuższego czasu embargo na te produkty spowodowało niebezpieczny (...) spadek cen trwający już kilka miesięcy i zagrażający tym działom rolniczej produkcji - powiedziała.

Inne poprawki ludowców zakładają wyższe kwoty na wzmocnienie przejść granicznych i Ochotniczych Straży Pożarnych i większe kwoty na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Kilka wniosków to poprawki dotyczące inwestycji regionalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA