REKLAMA

PSL: PiS chce zdestabilizować samorząd

  • Autor: PAP
  • 14 października 2015 10:57
PSL: PiS chce zdestabilizować samorząd Zamiary PiS są społecznie i gospodarczo bardzo szkodliwe – podkreślił Pawlak. Fot. facebook.com

Politycy PSL: Waldemar Pawlak i Piotr Zgorzelski ocenili w środę, że pomysł PiS utworzenia województwa warszawskiego jest szkodliwy i niebezpieczny. PiS destabilizuje samorząd – ocenili.

Przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej Piotr Zgorzelski (PSL) ocenił w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że pomysły PiS, żeby utworzyć województwo warszawskie są "zgubne i niebezpieczne". Jak ocenił, takie działanie grozi "destabilizacją fundamentów państwa, jakim jest samorząd terytorialny".

To typowa gra na resentymentach, powtarzająca się co każde wybory, niesłużąca rozwojowi Polski - podkreślił.

"Powiększenie obszaru biedy i enklaw bogactwa"

O propozycjach zmian w podziale administracyjnym kraju mówili w ostatnich tygodniach politycy PiS: prezes tej partii Jarosław Kaczyński i szef klubu parlamentarnego Mariusz Błaszczak; PiS proponuje utworzenie dwóch nowych województw: warszawskiego i środkowopomorskiego. Zdaniem Błaszczaka utworzenie województwa warszawskiego to racjonalne działanie, które pozwoli na uzyskanie większych środków, a ewentualne zmiany administracyjne byłyby przeprowadzane po konsultacjach społecznych np. w referendum.

Pozbawienie województwa mazowieckiego lokomotywy rozwojowej, jaką jest Warszawa, spowoduje powiększenie obszaru biedy i enklaw bogactwa. Apelujemy do Polaków, aby nie dali nabrać się na tanie hasła - powiedział Zgorzelski.

Jak dodał, PSL nie pozwoli na "psucie fundamentów państwa polskiego".

Poseł PSL Waldemar Pawlak ocenił, że propozycje PiS mają charakter "wyłącznie polityczny".

"Nie można dzielić Polski w taki sposób"

Zamiary PiS są społecznie i gospodarczo bardzo szkodliwe działaniami administracyjnymi nie zrobi się dobrobytu, można tylko bardziej wyostrzyć problemy - podkreślił.

Nie można dzielić administracyjnie Mazowsza tylko po to, żeby osiągnąć wynik polityczny nie można dzielić Polski w taki sposób, żeby tam, gdzie jest mniej zasobów, było ich jeszcze mniej - apelował Pawlak.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik mówił pod koniec września, krytykując pomysł PiS, o podjętych staraniach, by Mazowsze zostało podzielone, ale wyłącznie na potrzeby unijnych statystyk, by otrzymać większe środki.

Politycy PSL poinformowali też, że w sobotę na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się konwencja wyborcza PSL pod hasłem: "Samorząd. Tu zaczyna się Polska".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA