REKLAMA

PSL powołało Forum Myśli Społecznej

  • Autor: PAP/AT
  • 31 marca 2017 06:50
PSL powołało Forum Myśli Społecznej W planach FMS jest organizowanie raz do roku krajowej konferencji podsumowującej aktywność inicjatywy w poszczególnych województwach, gdzie wcześniej odbywały się będą konferencje regionalne (Władysław Kosiniak-Kamysz, fot.PTWP)

PSL powołało Forum Myśli Społecznej (FMS) im. Zygmunta Jana Rumla.

• Ma być ona miejscem dialogu i dyskusji o najważniejszych sprawach Polski i Europy.

• Ogólnopolska inauguracja tej inicjatywy odbyła się w czwartek (31 marca) w Płocku (woj. mazowieckie).

• Jak ocenił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, poprzez dyskusje i dialog FMS może przyczynić się do "kreowania przyszłości Polski".

"To jest ważny moment dla ruchu ludowego w jego ponad 120-letniej historii" - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, otwierając debatę FMS w płockim Muzeum Mazowieckim. Wykład inauguracyjny pt. "III Rzeczpospolita - krótki bilans ćwierćwiecza" wygłosił prof. Antoni Dudek.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że odbywający się w listopadzie 2016 r. kongres PSL podjął decyzję, by "stworzyć przestrzeń otwartą do dyskusji w Polsce, do dialogu, do debaty na najróżniejsze tematy, które interesują Polaków, które są ważne z punktu widzenia państwa polskiego i narodu polskiego, ale też, które budują tożsamość narodową".

"Chcemy tworzyć tę przestrzeń otwartą, bo mamy poczucie odpowiedzialności pokoleniowej, nieukrywania się pod zmienionymi nazwami, nieoszukiwania Polaków, nieszerzenia półprawdy lub postprawdy" - zaznaczył szef PSL. I dodał: "Kult postprawdy jest w naszej dzisiejszej rzeczywistości nieprawdopodobny. Trzeba go zahamować z całej siły. Można to zrobić tylko poprzez podnoszenie świadomości obywatelskiej, społecznej, historycznej i współczesnej".

Jak ocenił Kosiniak-Kamysz, poprzez dyskusje i dialog FMS może przyczynić się do "kreowania przyszłości Polski". "Pamięć i tożsamość, duma z dorobku narodowego, nie może być tylko zachłyśnięciem emocji historycznych, musi być kreacją przyszłości" - ocenił.

Poseł PSL Piotr Zgorzelski, który został szefem FMS, przypomniał, że patron tej inicjatywy Zygmunt Rumel (ur. w 1915 r.), poeta, żołnierz Batalionów Chłopskich, który został zamordowany w 1943 r. podczas rzezi wołyńskiej, prezentował przesłanie dialogu i porozumienia.

"W momencie, kiedy zanika dialog w parlamencie, szerzy się mowa nienawiści, PSL wyciąga rękę i mówi: my chcemy rozmawiać, chcemy rozmawiać o sprawach ważnych dla Polski, Europy, o sprawach ważnych dla ludzi, dla samorządu. Nie chcemy budować podziałów, chcemy budować mosty, chcemy łączyć" - zadeklarował Zgorzelski. Informując, iż FMS ma już swe przedstawicielstwa wojewódzkie, wyraził przekonanie, że podobne struktury będą powstawały na szczeblu powiatowym, jak w przypadku Płocka i Sierpca, a także gminnym.

"Mamy nadzieję, że będzie to przestrzeń do dialogu, dyskusji, do rozmowy o tym, co jest najważniejsze dla nas w atmosferze szacunku, wzajemnego zrozumienia, dalekiej od tego, co dzisiaj mamy czy to w parlamencie, czy w przestrzeni publicznej. Chcemy być dobrym zwiastunem, dobrej myśli społecznej, myśli o Polsce, o Europie" - oświadczył Zgorzelski.

Jak poinformował, w planach FMS jest organizowanie raz do roku krajowej konferencji podsumowującej aktywność inicjatywy w poszczególnych województwach, gdzie wcześniej odbywały się będą konferencje regionalne.

Podczas wykładu inauguracyjnego, który poświęcony był pozytywnym i negatywnym zjawiskom życia politycznego, gospodarczego i społecznego w Polsce od 1989 r., prof. Antoni Dudek przestrzegł przed łączeniem tego typu przedsięwzięć, jak FMS, z bieżącą działalnością partyjną. "Szalenie ważne jest, żeby tego typu inicjatywy rozwijać, ale też starać się oddzielić od bieżącej polityki partyjnej" - powiedział. Jak ocenił, takie rozdzielenie jest warunkiem odbudowy w Polsce autentycznej aktywności obywatelskiej. (PAP)

mb/ biw/

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA