REKLAMA

PSL powołało Forum Myśli Społecznej

 • Autor: PAP/AT
 • 31 marca 2017 06:50
PSL powołało Forum Myśli Społecznej W planach FMS jest organizowanie raz do roku krajowej konferencji podsumowującej aktywność inicjatywy w poszczególnych województwach, gdzie wcześniej odbywały się będą konferencje regionalne (Władysław Kosiniak-Kamysz, fot.PTWP)

PSL powołało Forum Myśli Społecznej (FMS) im. Zygmunta Jana Rumla.

• Ma być ona miejscem dialogu i dyskusji o najważniejszych sprawach Polski i Europy.

• Ogólnopolska inauguracja tej inicjatywy odbyła się w czwartek (31 marca) w Płocku (woj. mazowieckie).

• Jak ocenił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, poprzez dyskusje i dialog FMS może przyczynić się do "kreowania przyszłości Polski".

"To jest ważny moment dla ruchu ludowego w jego ponad 120-letniej historii" - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, otwierając debatę FMS w płockim Muzeum Mazowieckim. Wykład inauguracyjny pt. "III Rzeczpospolita - krótki bilans ćwierćwiecza" wygłosił prof. Antoni Dudek.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że odbywający się w listopadzie 2016 r. kongres PSL podjął decyzję, by "stworzyć przestrzeń otwartą do dyskusji w Polsce, do dialogu, do debaty na najróżniejsze tematy, które interesują Polaków, które są ważne z punktu widzenia państwa polskiego i narodu polskiego, ale też, które budują tożsamość narodową".

"Chcemy tworzyć tę przestrzeń otwartą, bo mamy poczucie odpowiedzialności pokoleniowej, nieukrywania się pod zmienionymi nazwami, nieoszukiwania Polaków, nieszerzenia półprawdy lub postprawdy" - zaznaczył szef PSL. I dodał: "Kult postprawdy jest w naszej dzisiejszej rzeczywistości nieprawdopodobny. Trzeba go zahamować z całej siły. Można to zrobić tylko poprzez podnoszenie świadomości obywatelskiej, społecznej, historycznej i współczesnej".

Jak ocenił Kosiniak-Kamysz, poprzez dyskusje i dialog FMS może przyczynić się do "kreowania przyszłości Polski". "Pamięć i tożsamość, duma z dorobku narodowego, nie może być tylko zachłyśnięciem emocji historycznych, musi być kreacją przyszłości" - ocenił.

Poseł PSL Piotr Zgorzelski, który został szefem FMS, przypomniał, że patron tej inicjatywy Zygmunt Rumel (ur. w 1915 r.), poeta, żołnierz Batalionów Chłopskich, który został zamordowany w 1943 r. podczas rzezi wołyńskiej, prezentował przesłanie dialogu i porozumienia.

"W momencie, kiedy zanika dialog w parlamencie, szerzy się mowa nienawiści, PSL wyciąga rękę i mówi: my chcemy rozmawiać, chcemy rozmawiać o sprawach ważnych dla Polski, Europy, o sprawach ważnych dla ludzi, dla samorządu. Nie chcemy budować podziałów, chcemy budować mosty, chcemy łączyć" - zadeklarował Zgorzelski. Informując, iż FMS ma już swe przedstawicielstwa wojewódzkie, wyraził przekonanie, że podobne struktury będą powstawały na szczeblu powiatowym, jak w przypadku Płocka i Sierpca, a także gminnym.

"Mamy nadzieję, że będzie to przestrzeń do dialogu, dyskusji, do rozmowy o tym, co jest najważniejsze dla nas w atmosferze szacunku, wzajemnego zrozumienia, dalekiej od tego, co dzisiaj mamy czy to w parlamencie, czy w przestrzeni publicznej. Chcemy być dobrym zwiastunem, dobrej myśli społecznej, myśli o Polsce, o Europie" - oświadczył Zgorzelski.

Jak poinformował, w planach FMS jest organizowanie raz do roku krajowej konferencji podsumowującej aktywność inicjatywy w poszczególnych województwach, gdzie wcześniej odbywały się będą konferencje regionalne.

Podczas wykładu inauguracyjnego, który poświęcony był pozytywnym i negatywnym zjawiskom życia politycznego, gospodarczego i społecznego w Polsce od 1989 r., prof. Antoni Dudek przestrzegł przed łączeniem tego typu przedsięwzięć, jak FMS, z bieżącą działalnością partyjną. "Szalenie ważne jest, żeby tego typu inicjatywy rozwijać, ale też starać się oddzielić od bieżącej polityki partyjnej" - powiedział. Jak ocenił, takie rozdzielenie jest warunkiem odbudowy w Polsce autentycznej aktywności obywatelskiej. (PAP)

mb/ biw/

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA