REKLAMA

PSL: prezydent powinien zabrać głos ws. zaburzenia ładu demokratycznego

  • Autor: PAP
  • 02 grudnia 2015 21:05
PSL: prezydent powinien zabrać głos ws. zaburzenia ładu demokratycznego Władysław Kosiniak-Kamysz (fot. Adrian Grycuk/wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL)


Wybór kolejnych pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego zbliża Polskę do Białorusi, Azerbejdżanu czy Węgier - oceniają politycy PSL. Ich zdaniem w związku z "zaburzeniem ładu demokratycznego" głos powinien zabrać prezydent Andrzej Duda.

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz - odnosząc się do środowego wyboru sędziów TK - mówił, że na sali sejmowej został "zaburzony ład demokratyczny". Według lidera PSL w tej sytuacji prezydent powinien zabrać głos w tej sprawie.

Polityk zwrócił uwagę, że Andrzej Duda zapowiadał aktywną prezydenturę. Zdaniem prezesa PSL ta aktywność nie powinna polegać tylko na wyjazdach zagranicznych czy udziale w uroczystościach, ale powinna być widoczna w momentach, gdy jest zagrożony ład konstytucyjny.

"Jeszcze raz apelujemy do pana prezydenta o przedstawienie swojego stanowiska. (Prezydent) jest strażnikiem konstytucji, ma możliwość zabrania głosu" - podkreślił polityk.

Wtórował mu poseł Krzysztof Paszyk, który ocenił, że w wyniku wyboru przez Sejm kolejnych pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego ta instytucja została "sparaliżowana".

"De facto dzisiaj rozpoczyna się paraliż tego organu. O skutkach boję się nawet myśleć, bo to niestety zbliża nas w kierunku krajów, do których nie chcielibyśmy chyba równać, a więc Białorusi, Azerbejdżanu, Węgier. To czarny dzień polskiej demokracji" - ocenił Paszyk.

Poseł Paweł Bejda zwrócił uwagę, że kandydatów na sędziów TK zgłosiło wyłącznie PiS. "Większość spośród tych pięciu kandydatów to są albo funkcjonariusze PiS-u, albo posłowie czy byli senatorowie, którzy startowali z list PiS" - mówił Bejda.

W czerwcu Sejm poprzedniej kadencji przyjął ustawę o TK, która była podstawą wyboru pięciu sędziów z 8 października (kadencja trzech mijała w czasie poprzedniej kadencji Sejmu; dwóch - w trakcie obecnej kadencji). Z kolei 5 grudnia ma wejść w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę). W nowelizacji przyjęto m.in., że trzy miesiące od wejścia zmian w życie wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - jako prezesa i wiceprezesa TK. Tę nowelę zaskarżyły do TK PO, Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Sądownictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA