REKLAMA

Pucz w Turcji. Błaszczak: To ważne państwo stabilizujące sytuację na Bliskim Wschodzie

 • Autor: PAP/MN
 • 16 lipca 2016 09:17
Pucz w Turcji. Błaszczak: To ważne państwo stabilizujące sytuację na Bliskim Wschodzie Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że obecnie sytuacja międzynarodowa jest dużo trudniejsza niż 10 lat temu (fot. MSWiA)

• Turcja jest ważnym państwem stabilizującym sytuację na Bliskim Wschodzie - zwrócił uwagę Mariusz Błaszczak
• Szef MSWiA odniósł się do próby wojskowego zamachu stanu, do której doszło w tym kraju w nocy z czwartku na piątek.

Błaszczak podkreślił w sobotę rano w radiowej Jedynce, że w takiej sytuacji, z jaką mamy do czynienia w Turcji, dziedziny, które podlegają najszybszej analizie, to - po pierwsze - sytuacja naszych obywateli w tym kraju, żeby zapewnić im bezpieczeństwo i kontakt.

Druga rzecz, jak mówił, to kwestie leżące w gestii ministra obrony narodowej. "Jesteśmy wspólnie w NATO, zresztą wojsko tureckie należy do tych silniejszych wojsk w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, a więc kontakt z centralą NATO W Brukseli i monitorowanie sytuacji" - powiedział szef MSWiA.

"To jest sojusz, a więc informacje zbiegają się do kwatery głównej NATO i w zależności od oceny podejmowane są działania" - dodał.

Jak podkreślił, w Turcji to nie jest pierwsze takie zdarzenie. "Można powiedzieć, że mniej więcej co 10 lat takie zdarzenia mają miejsce, niektóre z tych działań powiodły się, inne nie" - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że obecnie sytuacja międzynarodowa jest dużo trudniejsza niż 10 lat temu. "Chodzi o wojnę na Bilskim Wschodzie, zamachy terrorystyczne na zachodzie Europy. A Turcja jest ważnym państwem stabilizującym sytuację na Bliskim Wschodzie" - powiedział Błaszczak.

W nocy z piątku na sobotę w Turcji doszło do nieudanej próby zamachu stanu. Władze tureckie zdołały częściowo opanować sytuację. W kraju panuje jednak chaos. Co najmniej 90 osób zginęło, a ponad 1100 zostało rannych. Prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział ukaranie winnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • martin 2016-07-17 07:28:05
  Do julek: julek piszesz tak jak byś był już bez kulek , wykastrowali cię ???
 • Magda 2016-07-17 00:42:33
  Błaszczyk i Macierewicz jak zwykle NAJLEPSI!!!.. Pozdrawiam
 • julek 2016-07-16 13:18:29
  Błaszczak z Macierewiczem to se mogą tylko palcami po mapie. NATO i zachodnie służby specjalne dla własnego już wolą trzymać dystans od tych indywiduów.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA