REKLAMA

Puszcza Białowieska trafiła do sejmowych korytarzy

  • Autor: bad
  • 06 lipca 2016 11:33
Puszcza Białowieska trafiła do sejmowych korytarzy Wystawa składa się z 17 plansz prezentujących Puszczę jako dziedzictwo miejscowej ludności. Fot. mos.gov.pl

Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński oraz minister środowiska Jan Szyszko otworzyli w Sejmie wystawę „Puszcza Białowieska – Lasy naturalne czy też dziedzictwo kulturowe miejscowej ludności”.

- Wszyscy jesteśmy dumni z Puszczy Białowieskiej. Dziś w gmachu Sejmu gościmy wystawę, która pokazuje, w jaki sposób ludzie żyjący na tym terenie dbali o to wyjątkowe miejsce. Pokazuje także, co się stało, kiedy zabrano im taką możliwość – mówił podczas otwarcia wystawy marszałek Kuchciński.

Minister Szyszko podkreślał, jak ważna jest ochrona tego obszaru: - Puszcza Białowieska jest bliska sercu wszystkich Polaków. Dlatego musimy i będziemy ją chronić rozważnie. Nasze działania podejmowane w walce z różnego typu zagrożeniami są oparte na wiedzy i doświadczeniu naukowców i leśników, którzy puszczy poświęcili całe życie.

Czytaj też: UNESCO przyjrzy się planom MŚ dotyczącym Puszczy Białowieskiej

Wystawa składa się z 17 plansz prezentujących Puszczę jako dziedzictwo miejscowej ludności. Zobaczymy na nich m.in. mapy, które świadczą o długotrwałym prowadzeniu gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej i jej kształtowaniu przez człowieka. Jest to wbrew tezom głoszonym przez niektórych aktywistów, jakoby Puszcza Białowieska była lasem naturalnym nietkniętym ludzką ręką. Dokumenty wskazujące na użytkowanie puszczy pochodzą nawet sprzed 500 lat.

– Chciałbym, aby wystawa objechała Polskę i świat, pokazując Puszczę Białowieską jako dziedzictwo kulturowe. Prezentowana na niej dokumentacja pokazuje, jak miejscowa ludność przez wieki użytkowała te tereny, i pozwala zrozumieć, że jest ona dla przyrody nie zagrożeniem, ale niezbędnym wsparciem – zauważył Szyszko.

O ludzkiej działalności w Puszczy mówił także dyrektor generalny Lasów Państwowych, Konrad Tomaszewski: - Już na przełomie XIX i XX w. 40% Puszczy Białowieskiej nie miało cech lasu pierwotnego. Obecny zasób leśny w całości zawdzięczamy zrównoważonej gospodarce leśnej, której nie można zaniechać.

Ksiądz Tomasz Duszkiewicz, generalny duszpasterz leśników, zwrócił uwagę na fakt, że lokalna społeczność była przez ostatnie lata pomijana w dyskusjach dotyczących Puszczy Białowieskiej: - Zarówno przyroda, jak i ludzie zamieszkujący te tereny, potrzebują dziś pomocy. Chciałbym podziękować zarówno ministrowi Szyszko, jak i dyrektorowi Tomaszewskiego, że usłyszeli to wołanie o pomoc i na nie odpowiedzieli.

Wystawę można oglądać w holu głównym Sejmu RP do 11 lipca br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA