REKLAMA

PZL-Świdnik przekazał wojsku zmodernizowane śmigłowce Anakonda i Głuszec

  • Autor: PAP
  • 27 czerwca 2016 20:31
PZL-Świdnik przekazał wojsku zmodernizowane śmigłowce Anakonda i Głuszec Polska jest zainteresowana rozwojem przemysłu helikopterowego, przemysłu lotniczego, tutaj w Polsce - powiedział minister Macierewicz (fot. mjr Robert Siemaszko/ CO MON)

• Dwa zmodernizowane śmigłowce Anakonda i jeden śmigłowiec Głuszec przekazały w poniedziałek (27 czerwca) wojsku zakłady PZL Świdnik.
• W fabryce otwarto nowe centrum serwisowe, dzięki któremu mają być przyśpieszone remonty śmigłowców.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podziękował przedstawicielom firmy za wywiązanie się z zobowiązań. "Jestem pod olbrzymim wrażeniem dotychczasowych przedsięwzięć, przekazania Głuszca, Anakondy, to dla polskich sił zbrojnych bardzo ważna realizacja naszych umów, potwierdzająca to, że możemy liczyć na Świdnik, na dobrą współpracę, także w przyszłości" - powiedział.

"Polska jest zainteresowana rozwojem przemysłu helikopterowego, przemysłu lotniczego, tutaj w Polsce, na miejscu. Ministerstwo Obrony Narodowej na pewno będzie przykładało przede wszystkim wagę do produktów wyprodukowanych tutaj, dlatego że to jest nasz wspólny interes (...)" - zaznaczył Macierewicz podczas uroczystości przekazania śmigłowców w Świdniku.

Szef MON podkreślił, że "w obliczu zagrożeń, w jakich Polska się znajduje, wzmacnianie NATO, naszej obecności w NATO i sił zbrojnych jest moim i państwa polskiego pierwszym obowiązkiem". "Jeśli mamy być bezpieczni, to przede wszystkim musimy posiadać skuteczne narzędzia, a Świdnik tych skutecznych narzędzi do obrony Polski dostarcza" - powiedział.

Daniele Romiti, prezes Leonardo Helicopters, koncernu, do którego należy PZL-Świdnik, powiedział, że przekazanie polskiej armii zmodernizowanych śmigłowców jest ważnym wydarzeniem dla firmy. Podkreślił, że ich modernizacja w Świdniku była możliwa dzięki wiedzy i doświadczeniu, wynikającemu z długiej tradycji tych zakładów. "Zobowiązujemy się doskonalić dostarczane produkty" - zapewnił.

fot. mjr Robert Siemaszko/ CO MON

Śmigłowiec Głuszec to zmodernizowana wersja opracowanego w Świdniku Sokoła, przystosowana do użycia na polu walki. Polskie wojsko zamówiło dotychczas osiem takich śmigłowców, przekazany w poniedziałek jest ostatnim z tej serii. Anakonda - to Sokół w wersji przystosowanej do ratownictwa morskiego. Wojsko zamówiło modernizację pięciu tego typu śmigłowców, w poniedziałek odebrało dwa pierwsze.

Nowe centrum serwisowe otwarte w PZL-Świdnik skupi w jednej hali wszystkie prace związane z naprawami i modernizacją śmigłowców, które dotychczas były rozproszone w różnych miejscach fabryki. To rozwiązanie, połączone z nową organizacją pracy, lepszym wyposażeniem, ma skrócić o 5 miesięcy czas remontów, które trwają dotychczas po kilkanaście miesięcy. Dzięki temu więcej śmigłowców ma być w dyspozycji armii. "Chcemy, aby dostępność floty dla naszego klienta wynosiła co najmniej 70 proc., wliczając w to wszystkie rutynowe przeglądy. To jest bardzo ambitne, dlatego że część śmigłowców nie lata, nie dlatego, że się zepsuły, tylko dlatego, że przychodzi czas na przegląd" - zadeklarował wiceprezes Leonardo Helicopters Krzysztof Krystowski.

Krystowski przypomniał, że PZL-Świdnik obchodzi 60-lecie uruchomienia produkcji śmigłowców. W tym czasie zakłady dostarczyły do 40 krajów ponad 7,4 tys. śmigłowców. W ub. roku spółka uzyskała przychody w wysokości 952 mln zł, z czego 70 proc. z eksportu. Zysk brutto wyniósł 143,5 mln zł, daniny dla państwa - 123 mln zł. Zatrudnia ponad 3 tys. pracowników.

Dla polskiego wojska zakłady PZL-Świdnik od 2009 r. dostarczyły 31 nowych śmigłowców. Spośród ok. 200 śmigłowców, które użytkuje polskie wojsko, ponad 160 zostało wyprodukowanych w Świdniku.

W 2010 r. PZL-Świdnik został częścią grupy Agusta-Westland, obecnie nazywającej się Leonardo Helicopters.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • `byk 2016-06-30 19:42:39
    Dlaczego Świdnik nie produkuje śmigłowca bojowego "HUZAR"?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA