REKLAMA

Rada Bezpieczeństwa Narodowego zajmie się ministrem obrony? Na to liczą politycy Platformy Obywatelskiej

  • Autor: PAP/MN
  • 14 września 2017 14:34
Rada Bezpieczeństwa Narodowego zajmie się ministrem obrony? Na to liczą politycy Platformy Obywatelskiej PO ponownie apeluje o zwołanie RBN nt. Antoniego Macierewicza. (fot. MON)

Tomasz Siemoniak i Sławomir Neumann ponownie zaapelowali w czwartek (14 września) do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. działań i powiązań szefa MON Antoniego Macierewicza.

• Liderzy PO mówili też o roli szefa MON w "dewastowaniu polskiej armii".

• Na politykach PO nie robią wrażenia zapewnienia premier, że dymisji Antoniego Macierewicza nie będzie.

• Tomasz Siemoniak mówił, że Platforma widzi rosnący konflikt prezydenta Dudy z szefem MON.

Szef klubu PO Sławomir Neumann oraz wiceszef PO Tomasz Siemoniak przypomnieli, że lider PO Grzegorz Schetyna zwrócił się podczas środowego spotkania z prośbą do prezydenta Andrzeja Dudy, by zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie Macierewicza. Schetyna mówił po spotkaniu, że prezydent ma "poważnie rozważyć" prośbę. W czwartek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch poinformował w Radiu Zet, że w najbliższym czasie nie jest przewidywane posiedzenie RBN ws. szefa MON.

Posłowie Platformy mówili na briefingu, że w książce dziennikarza Tomasza Piątka pt. "Macierewicz i jego tajemnice" oraz publikacjach prasowych jest wiele informacji na temat powiązań z Rosją i jej służbami osób z otoczenia szefa MON. Według nich Macierewicz "nigdy się nie wytłumaczył" z tych kontaktów. "Uważamy, że jest to sprawa niezmiernie ważna, godząca w polskie bezpieczeństwo, jeżeli nie będzie ta sprawa wyjaśniona prosto i klarownie przez ministra Macierewicza" - podkreślił Neumann.

Czytaj tez: CBOS: 31 proc. badanych uważa, że PiS reprezentuje ich poglądy

"Chcielibyśmy dziś ponowić apel, bo od wczoraj pojawiło się wiele głosów popierających ten projekt, by naprawdę poważnie porozmawiać o ministrze Macierewiczu, o jego roli w dewastowaniu polskiej armii, a także o tym jaka powinna być reakcja najważniejszych osób w państwie na takie działania" - dodał szef klubu PO.

"Dzisiaj jeszcze raz zachęcamy pana prezydenta, ale i panią premier oraz prezesa (PiS, Jarosława) Kaczyńskiego, że warto usiąść w zamkniętym gronie i porozmawiać o sprawie, która jest naprawdę niebezpieczna, jeśli chodzi o zagrożenie integralności polskiej armii, jej mobilności, a także stosunków z naszymi partnerami za granicą i w UE i NATO" - wskazywał Neumann.

Z kolei Siemoniak mówił, że Platforma widzi rosnący konflikt prezydenta Dudy z szefem MON i że każdy tydzień przynosi kolejne informacje o wymianie ciosów pomiędzy nimi. "To jest droga donikąd. Niech się zbierze RBN i niech w zamkniętej atmosferze - tam przecież nie ma mediów, a obrady są tajne - najważniejsze osoby w państwie i najważniejsi politycy opozycji zastanowią się, co zrobić z wielkim problemem, który nazywa się Antoni Macierewicz" - powiedział.

Czytaj też: Soloch: Prezydent i Ministerstwo Obrony Narodowej mają problemy z porozumieniem

Na uwagę dziennikarzy, że premier już zapowiedziała, że nie będzie dymisji Macierewicza, Neumann ocenił, że "to, że tytularna przełożona szefa MON nie widzi powodu do jego dymisji nic w Polsce nie znaczy, bo nie ona decyzje tu podejmuje".

Pytany o dowody działania szefa MON na szkodę Polski, polityk odpowiedział: "Antoni Macierewicz kupił fabrykę autobusów i co? Autobusy kupujemy gdzie indziej". "Zamiast okrętów marynarki kupił stocznie dla marynarki - i nie ma okrętów. Nie mamy nowych czołgów, nowych rakiet, nie mamy nic. Mamy mieć karabinki dla obrony terytorialnej. Jeśli to jest budowanie sił polskiej armii, to rzeczywiście, korki od szampana w Moskwie strzelają regularnie. Jeśli mało dowodów: rozbija się dowództwo, odchodzą generałowie, jest niszczona najważniejsza tkanka wojska" - mówił szef klubu PO.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta; w jego skład wchodzą: premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, szefowie: MSWiA, MSZ i MON, koordynator ds. służb specjalnych, szef BBN, szef Kancelarii Prezydenta oraz szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski albo przewodniczący tych klubów.

Czytaj też: Neumann: Partia młodych, starych, łysych czy grubych to absurdalne rzeczy

Książka Tomasza Piątka pt. "Macierewicz i jego tajemnice" - jak wynika z informacji podawanych przez wydawcę - opisuje i dokumentuje m.in. "powiązania ministra z wybitnym gangsterem-finansistą Siemionem Mogilewiczem", który - jak podano - "współpracuje z sowieckim/rosyjskim wywiadem wojskowym GRU, jak również z samym Władimirem Putinem".

W lipcowym wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Piątek mówił też o znajomości szefa MON z Robertem Luśnią, b. współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa PRL. W zeszłym roku "Gazeta Wyborcza" donosiła z kolei o kontaktach Macierewicza z Alfonse D'Amato, b. republikańskim senatorem i lobbystą amerykańskich koncernów zbrojeniowych.

Pod koniec czerwca szef MON złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Piątka, w związku z treścią jego książki. Sprawę bada warszawska prokuratura okręgowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA